SEYYAH GÖZÜYLE SEFERİHİSAR

Anasayfa / Haberler / SEYYAH GÖZÜYLE SEFERİHİSAR

SEYYAH GÖZÜYLE SEFERİHİSAR
SEYYAH GÖZÜYLE SEFERİHİSAR

Seferihisar Belediyesi tarafından yapılan araştırmada, 18. ve 19. Yüzyıl’da ilçeyi ziyaret eden seyyahların olduğu tespit edildi. Yoğun bir çalışma sonrası seyyahların notlarına ulaşıldı. Seyyahların İzinde adı verilen seyyahların kendi çizim ve gravürlere yer verilen kitap üç dilde hazırlanarak Seferihisar Belediyesi Kültür Yayınları birinci kitabı olarak basıldı.

Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri) olan Seferihisar, geçmişin izlerini günümüze taşımaya devam ediyor. Yapılan araştırmada dünya seyahatname literatüründe önemli yere sahip olan seyyahların Teos- Seferihisar izlenimleri ve anlatımlarına ulaşıldı. İlk aşamada üç kitapçığı kapsayacak olan dizinin ilk kitabı Richard Pococke’nin notlarından oluşuyor. 1701–1765 yıllarında yaşayan ressam, çıktığı yolculuklarda aldığı notları ve gözlemleri 1743–1745 yılları arasında “Description of the East” adıyla yayınladı.  Yazar İlhan Pınar tarafından derleme ve çevirileri yapılan kitap, Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak hazırlandı. Kırk sayfadan oluşan kitapçık, Richard Pococke’nin 1739 yılında ziyaret ettiği Seferihisar için; “…Sevrihissar çok büyük bir tarım şehridir. Üç tepe üzerinde yükselen şehirde az sayıda Hıristiyan yaşamaktadır. Burada çok sayıda kitabe parçalarına rastladım. Sevrihissar’ın bir Fransız Mili güneybatısında Sığacık yer almaktadır. Sığacık yaklaşık yarım mil çevre uzunluğu olan bir kale içindedir. Bu limanın konumu çok iyi ve güvenlidir” sözleriyle başlıyor.

Gerçekleştirdikleri tarihsel çalışmanın önemini vurgulayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “ Seferihisar’ın geleceğini aydınlatmak için güçlü geçmişimizi gün ışığına çıkartmak gerekiyor. Tarih boyunca Ege’nin önemli limanlarından biri olan Teos ve Sığacık birçok gezgine ev sahipliği yapmış. Onların o günkü izlenimleri resim ve haritaları çok değerli bir kaynak oluşturuyor. Bu bilgi ve belgeleri öncelikle Seferihisarlılarla ve tüm insanlıkla buluşturmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Bu çalışmalarımız devam edecek ve yüzlerce yıl öncesinden tutulan kayıtları bugüne taşıyacağız” dedi.

Seferihisar Belediyesi ücretsiz olarak dağıtılan Seyyahların İzinde yazı dizisi, William John Hamilton ve Richard Chandler’in Seferihisar notlarının basımıyla devam edecek.