Sığacık’ta keyifli bir akşam

Anasayfa / Haberler / Sığacık’ta keyifli bir akşam

Sığacık’ta keyifli bir akşam

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 4.Yıl Kahve Toplantılarında 27 Mayıs Pazartesi akşamı Sığacık’ta devam etti. Sığacık’lılarla uzun süre sohbet eden Başkan Soyer, turizmden tarıma, Seferihisar ve Sığacık’ın dünya markası olma süreci, Girlen Mevkii Projesi, Orkinos Balık Çiftliği gibi birçok konuda halkı bilgilendirdi.

4 yıllık hizmetlerin anlatıldığı filmin ardından konuşan Başkan Soyer; 4 yılda en temel ilk yaptığımız şey Seferihisar’ın adını duyurmak oldu. Çünkü şunu biliyoruz ki ne kadar çok zenginliğinizin olursa olsun duyuramıyorsanız çok fazla önemi yok. Seferihisar çok büyük zenginliklere sahip bir ilçeydi ve ne yazık ki sadece Seferihisarlılar biliyordu. Şimdi bütün Türkiye bütün dünya Seferihisar’ı  öğrenmeye başladı. Aynı anda bu markanın içini doldurma çalışmalarımız başladı” dedi.

 

TEMEL BELEDİYECİLİK İŞLERİYLE YETİNMEDİK

Temel belediyecilik hizmetleriyle yetinmediklerini söyleyen Başkan Soyer; “Bildiğiniz çok temel belediyecilik hizmetleri var. Sivrisinekle mücadele edeceksiniz parke taş döşeyeceksiniz çöpleri kaldıracaksınız ama bunlarla yetinemezdik. Çünkü biliyoruz ki Seferihisar’ın iki temel ekonomik dinamiği var. Bunlar tarım ve turizm. Dolayısıyla biz belediye olarak kendimizi bu iki sektörden sorumlu hissettik. O nedenle hem tarımda hem turizmde elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Tarımla ilgili üretici pazarları, köyler hareketi, tohum takas şenlikleri, mandalina şenlikleri yaptık, şimdide 15 Haziran’da Ulamışta Türkiye’nin en iddialı organik pazarını kuruyoruz” dedi.

ASLA BİR ALAÇATI OLMAYACAĞIZ

Turizmde yaptıkları çalışmaları da anlatan Başkan Soyer; “Aynı şekilde turizmde de ciddi bir çaba içine girdik. Bildiğiniz gibi Seferihisar’ın yatak kapasitesi onlarla yıl boyunca 1000 1500 civarında seyretti. Ama görecekseniz önümüzdeki 2 sene içinde bu kapasite 5’e katlayacak. Ama çok önemli bir mesele vardı asıl ona emek harcıyoruz. Seferihisar bir anlamda Alaçatı olmasın dedik. Çünkü Alaçatı bir dekordur. Çünkü Alaçatılılar mülklerini sattıkları için Büyükşehirlilerin para kazandığı bir mecraya dönüştü. Bunu yapmamayı nasıl beceririz dedik bunu içinde uzun soluklu bir mücadeleyi başlattık. Küçük ölçekli turizm dedik. Sığacık Kaleiçi’nde nihayet yer teslimi tamamlandı yaklaşık 3 senedir hazırladığımız, Kaleiçi’ndeki 284 evin cepheleri restore edilecek ve  bu 284 evin tamamını uzun vadede bir tatil köyü gibi pazarlanacak. Yani turistler bir merkezden Sığacık’a gelecekler. Burada belediye bir şemsiye örgüt görevi üstlenecek ve köyün içinde yaşayan insanlarla beraber köyde tatillerini geçirmeye başlayacaklar.

Konuşmasının ardından halkın sorularına cevap veren Başkan Soyer’7-9  Haziran tarihlerinde gerçekleşecek Cittaslow Genel Kurulu’yla ilgili bilgiler verdi ve özellikle temizlik konusunda vatandaşlardan destek istedi. Başkan Soyer’in Sığacık’ta yaşayanlara son mesajı; “Her sabah uyandığımda Seferihisar ve Sığacık’ta yaşadığım için şükrediyorum. Sizde bunun kıymetini bilin ve lütfen tadını çıkarın ve hep birlikte burayı daha büyük bir dünya markası haline getirelim” dedi.

 

{gallery}baskan-sigacik-2013{/gallery}