SIĞACIK TEOS MARİNA İLE DÜNYAYA AÇILIYOR

Anasayfa / Haberler / SIĞACIK TEOS MARİNA İLE DÜNYAYA AÇILIYOR

SIĞACIK TEOS MARİNA İLE DÜNYAYA AÇILIYOR
SIĞACIK TEOS MARİNA İLE DÜNYAYA AÇILIYOR

SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER;

“-Cittaslow bir başlangıç. Sığacık, marina ile taçlanacak.

-Seferihisar eşsiz güzelliklere sahip.

-Burada akla sığmayan bir gelecek var.

-Teos’da kazılar bu yaz başlıyor.

-Dünyanın en güzel açık hava müzesi Teos olacak.” dedi.

 

Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) ağının Türkiye’deki ilk ve tek üyesi Seferihisar’da

3000 Yıllık tarih yeniden canlanıyor. Kolin İnşaat tarafından yapımı tamamlanan ve Teos Marina

adını alan tesis, 18 Haziran Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması beklenen törenle açılıyor.

 

Ulaştırma Bakanlığı DLH tarafından yap-işlet-devret modeli ile yaptırılan 480 yat kapasiteli

Sığacık Yat Limanı yüklenici firma Kolin İnşaat tarafından tamamlandı. Seferihisar’ın Sığacık

Mahallesi’nde yer alan marinaya M.Ö. 3000’li yıllarda dünyanın önemli deniz ticaret merkezi olarak bilenen Teos’un adı verildi. 25 yıllığına üst kullanım hakkını alan Kolin İnşaat’ın 2008 Ağustos ayında başladığı marinayı 12 milyon dolar maliyetle tamamladığı belirtildi.

Marinanın tanıtımı Kolin İnşaat Yetkilisi Fırat Koloğlu, Teos Marina Müdürü Cüneyd Acar ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in birlikte yaptığı basın açıklamasıyla gerçekleştirildi. Marinanın teknik özelliklerinden ve verilecek hizmetlerden bahseden Marina Müdürü Cüneyd Acar; ” Teos Marina’nın, devlet ve yerel yönetimlerin sahip çıkmasıyla uzun vadede ülkemiz denizciliğinin gelişmesinin yanı sıra, son yıllarda adını gerek Cittaslow konsepti ile gerekse başlattığı diğer olumlu projeler ile ulusal ve uluslararası platformlarda duyuran Seferihisar ve Sığacık’a ekonomik ve çevresel boyutta çok olumlu katkılarda bulunacağını düşünüyoruz. Günümüzde yatçılık sektöründe özellikle Akdeniz Çanağına karşı talep artmakta olup, Akdeniz Çanağı yatçılık ve yat turizmi açılarından dünyanın en önemli bölgesi haline gelmiştir. Yat, yatçılık ve yat limanı üçlüsü yat turizminin birbirinden ayrılmayan, birbirlerini destekleyen unsurlardır. Yat turizminin gelişebilmesi için sektörü besleyen en önemli kaynak da marinalardır. Büyük bir emeğin, zamanın ve maliyetin eseri olan Teos Marina 2010 yılında sektördeki yerini almıştır. Tesisimizin ülkemiz turizmi için hayırlı ve kazançlı olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

 

Acar’ın ardından söz alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Seferihisar’ın Cittaslow’la birlikte

markalaştığını belirtirken; “Cittaslow bir başlangıç. Liman Sığacık’ı taçlandıracak. Eşsiz doğal güzelliği,

olağanüstü iklimi, tarihi, antik kentleri, jeotermali gibi özelliklerini üstüste koyduğumuz zaman Seferihisar’ın ne kadar eşsiz bir yer olduğunu anlıyoruz. Burada akla hayale sığmayan bir gelecek var. Önümüzde kötü gelişim modelleri var. Bunlardan ders çıkarıyoruz. Bu işte sabır ve bilimsellik gerekiyor. Bu ilçenin potansiyelinin büyüklüğünü aklımızdan çıkarmadan çalışmamız gerekiyor. Bu muazzam rekabet ortamında belediye, yatırımcılar hep bir arada olmak zorundayız” dedi. Teos’un önemini de vurgulayan Başkan Soyer Kültür Bakanlığı’yla yaptıkları görüşmelerin ardından Teos’da kazı çalışmalarının bu yaz başlayacağının müjdesini verdi. Kazı başkanının atandığını,dünyanın en güzel açık hava müzesinin Teos olabileceğini belirten Soyer; “Düşünün ki dünyanın ilk oyuncular birliği burada yaşamış, sahneye çıkmış. Bu Hollywood için bile önemli bir malzemedir. Bunu kullanmak lazım” dedi. Samos seferleriyle ilgili de konuşan Soyer, “Marinanın açılmasını ardından temmuz ayı içerisinde Samos-Sığacık seferlerini başlatmayı planlıyoruz” dedi.

 

Teos Marina 18 Haziran Cuma günü düzenlenecek törenle açılacak. Marinanın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor. Marinanın diğer marinalara göre %20 daha ucuz olacağı belirtildi.

 

 

 

MARİNA KAPASİTESİ VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

TEOS SIĞACIK MARİNA yaklaşık 50.000 m² deniz ve 50.000 m² kara alanı üzerine inşa edilmiş bir yat limanıdır. 1.500 metre tul uzunluğunda beton rıhtım ve 800 metre uzunluğunda yüzer iskeleler mevcuttur. Yat bağlama kapasitesi denizde 440 adet; çekek yerinde kara park vaziyette ise 80 adet teknedir.

Çekek alanı 8.000 m² lik bir saha üzerinde yer almaktadır ve bu alanda 1.820 m² kapalı alan mevcuttur. Bunlar tamir atölyeleri, depolar ve teknik/idari ofislerden oluşmaktadır. Ayrıca marina sahası içerisinde yaklaşık 10.000 m² kapalı alan mevcuttur. Bu alanlar butik dükkanlar, restoranlar, kafeteryalar,  kafe barlar, hamam ve diğer sosyal tesisler olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu kapalı alanların yaklaşık 7.000 m² si kiralık olarak düşünülmüştür. Marina girişinde planlanmış olan otopark 219 araç kapasitelidir.

Marina geneline hizmet vermek üzere su deposu ve arıtma sistemi,  ayrı ayrı olmak üzere bahçe sulama hattı, yangın suyu hattı ve kullanma suyu hatlarından oluşmaktadır. 6 adet yere gömülü pis su tankı ve pompaj ile denize sıfır olan yerleşim yerinde, pis su hattının arıtma tesisine ulaşması sağlanmıştır. Temizlenen su, bahçe sulama hattı ile tekrar tesis yeşil alanlarına aktarılmaktadır.

Özürlüler için mevcut standartlara uygun bina ve tesis girişleri mevcuttur. Duş ve tuvaletlerden oluşan “Sanitary” binaları da özürlülerin kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Marina’da bir adet 2000 KVA’lık trafo ve biri 1200 KVA biri 1000 KVA’lık 2 adet jeneratör bulunmaktadır. Yüzer iskelelerde 308 tekneye enerji verebilecek pedestallar (servis kutusu) mevcuttur. Ayrıca rıhtım üzerinde de hizmete sunulacak 48 adet enerji ve su ikmali verecek pedestal mevcuttur.

Yüzer iskeleler dahil olmak üzere tüm binalarda (depo, atölyeler ve sanitary binaları hariç) TV sistemi mevcuttur. İnternet ağı ise tüm tesiste mevcuttur. Sanitary binaları ve depolar dışında tüm binalar telefon hattı ile donatılmıştır. Atölyeler, depolar, sanitary binaları dışındaki tüm binalarda UPS (Kesintisiz güç kaynağı) sistemi vardır.

Yangın ihbar sistemi tüm binaları kapsamaktadır. Binaların hepsinde yangın ihbar sistemi mevcuttur. Herhangi bir yangın vukuunda yangın yeri en kısa zamanda tespit edilmek üzere donatılmıştır. Sistemde mevcut detektörler marifeti ile yangın yeri tespit edilmesi planlanmıştır.

 

 

MARİNADA VERİLECEK HİZMETLER

Marina Ofis Hizmetleri

1. Gümrük binası hudut kapısı

2. Giriş-çıkış işlemlerinde yardım

3. Genel enformasyon hizmeti

4. Günlük meteoroloji hakkında bilgi

5. Haberleşme hizmeti

6. Deniz telsizi haberleşme ve dinleme hizmeti

7. Döviz bozma

Genel Hizmetler

1. Su imkanı (24 Saat)

2. Elektrik (220/380 Volt-50 Hz-16-32-63-125 Amp)

3. Tuvalet ve duş

4. Özürlü WC-duş

5. Çamaşır ve bulaşık yıkama yeri

6. Telefon hizmeti

7. TV yayınlarını izleme imkanı

8. 2,80m x 3m ve 2,80m x 5m (araç girebilen) yatçı depoları

9. 207 araçlık otopark

10. Hamam

11. Helikopter pisti

Teknik Servis Hizmetleri

1. Bakım atölyeleri, Travelift (75 Ton)

2. Karada park imkanı, çekek rampası

3. Hangar içinde bakım – onarım hizmetleri

4. Alt yıkama ve temizlik, boya ve polyester işleri

5. Motor makina bakım ve onarım

6. Elektrik – elektronik , ahşap – mobilya, torna – metal

7. Yelken branda, arma ve donanım işleri

8. Havalandırma – soğutma, şişme bot – can salı

9. Kışlık bakım hizmetleri