SIĞACIK YAZA YENİ YÜZÜYLE GİRECEK

Anasayfa / Haberler / SIĞACIK YAZA YENİ YÜZÜYLE GİRECEK

SIĞACIK YAZA YENİ YÜZÜYLE GİRECEK
SIĞACIK YAZA YENİ YÜZÜYLE GİRECEK

Cittaslow kriterleri kapsamında, Seferihisar Kaymakamlığı Turizm Altyapı Hizmet  Birliği’yle proje başvurusuyla, Seferihisar Belediyesi’nin İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) finansal ortaklığında gerçekleştireceği “Sığacık Peyzaj Tasarım Projesi” başladı. Sığacık Meydanı’nı yepyeni hale getirecek proje yaklaşık 1 Milyon Liraya mal olacak.

Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri) Seferihisar’da, ilçe genelinde yapılacak kriterlere uygun yenileme çalışmaları Sığacık Meydanı’ndan başladı.  Sığacık  Peyzaj Tasarım projesi; “ yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak, Sakin Şehir kriterlerine uygun meydan ve rekreasyon düzenlemesi yapmak ayrıca yerel sosyo-ekonomik yaşamı canlandırarak ilçenin sürdürülebilir kalkınmasını desteklemek, çevre, altyapı, kentsel kalite,  yerel üretimi korumak, misafirperverlik, farkındalık ve slow food kriterlerine uygun olarak hazırlandı. Turizm Altyapı Hizmet Birliği bünyesinde çalışan Peyzaj Mimarı ve proje koordinatörü Hande Gül Sevinç tarafından çizilen projenin yapımı, yüklenici firma CEMER İnşaat San.Tic.Ltd.Şti tarafından yapılacak. 12 dönüm alanda gerçekleşecek ve Sığacık’ı çekim merkezi haline getirecek proje haziran ayında tamamlanacak.

Seferihisar genelinde yaşanacak büyük bir değişimin ilk adımının Sığacık Peyzaj  Tasarım Projesi olduğunu vurgulayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Kaymakamlığı Turizm Altyapı Hizmet  Birliği’yle  proje başvurusu yaptıklarını, projenin İZKA tarafından kabul edildiğini belirtti ve “Sığacık meydan düzenlemesi ile başlattığımız çalışmalar, tüm Seferihisar’ı kapsayacak bir kentsel gelişim şeması çerçevesinde hazırlandı. Göreve geldiğimiz günden beri, projeler hazırlayarak kaynak bulmaya ve Seferihisar’ın dokusunu bozmadan yenileme çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Bunlar tabi bir günde olacak şeyler değil zaman gerektiriyor. Proje başvurularımıza olumlu cevaplar almaya başladık. Sığacık Meydan’la çalışmaları başlattık. Yine kısa bir süre sonra Seferihisar’ın giriş caddesi Atatürk Caddesi’ni de Seferihisar’a yakışır hale getirmek için çalışmaları başlatacağız. Tüm ilçe geneline çalışmaları yayacağız. Cittaslow Birliği’ne kabul edildiğimiz günden beri bir iddiamız var. Dünyanın en güzel Sakin Şehri Seferihisar olacaktır. Bu yönde çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

 

 

İŞTE YENİLİKLER:

–          6628m² çim alan.

–          Kafeteryaların kullanması için, üstü brandalı yaz kış kullanıma uygun 1000 m² alan.

–          Lavanta, kekik, adaçayı bitkilerinin dikileceği aromatik bahçe”.

–          Tespih, palmiye, kalem servi, gülibrişim ağaçlarından oluşan 100’e yakın büyük ağaç.

–          Parke taşa göre çok daha uzun ömürlü olan, renkli dekoratif betondan oluşan yürüme yolları.

–          İnsanların denizi izleyebileceği ve Sığacık Kale Burçları’nın devamı görüntüsünde tasarlanmış, kayrak taşıyla kaplı ve ışıklarlarla aydınlatılacak 2 adet amfi.

–          Seferihisar’ın tarihi ve doğal güzelliklerini anlatan 10 adet heykelden oluşacak, yürüme yolu.

–          Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma direkleri.

–          372 m² lik çocuk oyun alanı ve ahşap gemi figürlü oyun parkı.

–          Yenilecek Atatürk heykeli kaidesi ve önüne ledli aydınlatmalı kuru havuz.

–          Olası şiddetli yağışlara ve sel tehlikesine karşı yenilecek drenaj sistemi.

–          Yeniden yapılacak engelli kullanımına uygun tuvaletler.