SIĞACIK’A ACİL ÇÖZÜM

Anasayfa / Haberler / SIĞACIK’A ACİL ÇÖZÜM

SIĞACIK’A ACİL ÇÖZÜM
SIĞACIK’A ACİL ÇÖZÜM

Şiddetli yağışlar nedeniyle sular altında kalan Sığacık’ta  acil çözüm Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’den geldi. Büyükşehir Belediyesi İzsu Müdürlüğü tarafından uygulanacak projenin gecikmesi ve yağışların devam edecek olması nedeniyle zararın artmaması için, son bir buçuk yılda  3.kez sel yaşayan Sığacık’ta Başkan Soyer insiyatif kullanarak, balık hali ve yolun altından geçen kanalın büyütülmesi için yolu yıktırdı.

Seferihisar Belediyesi’nin bir kepçe, bir JCB, iki kamyon ve 30 personelle acil olarak başlattığı çalışmada, Akkum Caddesi yolu yıkılarak, suyun birikmesi ve zararın artması engellendi. Balık hali ve yolun altından geçen kanalın büyütülmesi ile suyun birikimi engellenerek, bölgenin selden en az düzeyde etkilenmesi sağlandı. Seferihisar Belediyesi’nin başlattığı çalışmaların ardından,Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun İZSU Yetkililerini ilçeye yönlendirerek çalışmalara katılması ve acil çözüm üretilmesi talimatı verdiği öğrenildi. Karayolları ekipleriyle birlikte bölgeye intikal eden İZSU ekipleri,  kanalların iyileştirilmesi ile ilgili projenin derhal başlatılması  kararını verdi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’le görüşen İZSU Yetkilileri çalışmalarının 23 Nisan 2011 tarihine kadar tamamlanacağının sözünü verdi. Başkan da hazırlanacak proje konusunda mutlaka Belediye  Fen İşleri yetkilileri ile birlikte çalışılmasını, çözüm konusunda varılacak mutabakattan sonra uygulamaya geçilmesini istedi. Karayolları ekipleri de alternatif yolların tabelalarını yerleştirerek, trafiğe kapanan yolda ulaşımın devamını yönlendirme levhalarıyla sağladı.

Çalışmaları gün boyu yerinde takip eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Sığacık’taki son durumu şöyle açıkladı:

“Büyükşehir yasası gereği, kanalların temizlenmesi, bakımı, altyapı çalışmalarının tamamı İZSU Genel Müdürlüğü’ne ait. İZSU’nun çok önemsediğimiz kanalların rehabilitasyonu projesi var. Ama Seferihisar son bir buçuk senede son yılların en şiddetli yağışlarını aldı ve özellikle Sığacık Mahallemiz 3 kez sular altında kaldı. Projenin gecikmesi nedeniyle çözümsüz ve çaresizlik içinde  bir kez daha bu felaketin yaşanmasına seyirci kalamazdık.  Yaptığımız yıkım, kalıcı çözümün hızlandırılmasını da sağlayacaktır.  Durumun ciddiyetinin farkında olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu da hemen devreye girerek İZSU yetkililerini alana yönlendirdi ve çalışmaların bir an önce yapılması talimatını verdi. Sayın Kocaoğlu’na müdahalesi için çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2 ay kadar vatandaşlarımız ulaşım konusunda bazı sıkıntılar yaşayacaklardır ancak 23 Nisan’a kadar  çalışmaların tamamlanmasıyla, umarım bir daha sel felaketi yaşanmayacaktır.