ÖĞRENCİLERİN HARÇLIKLARI OKUL BAHÇESİNDEN

Anasayfa / Haberler / ÖĞRENCİLERİN HARÇLIKLARI OKUL BAHÇESİNDEN

ÖĞRENCİLERİN HARÇLIKLARI OKUL BAHÇESİNDEN
ÖĞRENCİLERİN HARÇLIKLARI OKUL BAHÇESİNDEN

Seferihisar Belediyesi ilçedeki okullarda uyguladığı Türkiye’ye örnek projesinde okul bahçelerinde öğrencilerin sebze yetiştiriyor, pazarlarda satıyor ve harçlıklarını kazanıyor.

 

Dünyada küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlerin özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini arttırmayı ve sürdürülebilir gelişmeyi öngören uluslararası “sakin şehir” örgütlenmesine üye olan Seferihisar’da bu yeni yaşam felsefesi doğrultusunda atılan adımlardan birini daha uygulamaya devam ediyor.

Seferihisar Belediyesi,  ilköğretim okulu öğrencilerini toprakla ve üretimle tanıştırıyor, hem de harçlıklarını kazanmasını sağlıyor. Okul bahçelerinde oluşturulan sebze bahçelerinde öğrenciler kendi sebzelerini yetiştiriyor.

 

Yetiştirdikleri sebzelerle bu hafta Seferihisar Köy Pazarı’na çıkan Sığacık İlköğretim Okulu öğrencileri, öğretmenleri ilaç ve kimyasal gübre kullanmadan ürettikleri maydanoz, pırasa, marul, sarımsak ve karnabaharları satarak hayatlarında ilk kez para kazanmanın mutluluğunu yaşadı.

 

Sığacık 80.Yıl İlköğretim Okulu, Ulamış İlköğretim Okulu, Düzce köyü İlköğretim Okulu, Doğanbey İlköğretim Okulu, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ve Orhanlı köyü İlköğretim Okulu’nda devam eden uygulama ilçedeki tüm okullarda uygulanmaya başlıyor. Belediye ekipleri tarafından okul bahçelerinde tespit edilen alanlar, sebze üretmeye hazır hale getiriliyor. Öğrencilere çapa yapma, fide dikimi ve sebze yetiştiriciliği eğitimleri veriliyor. Bahçelerde kullanılacak malzemeler: tohum, organik gübre, çapa araç vb. temini yaparak okullara teslim eden Seferihisar Belediyesi üretim aşamasında da öğrencilerin yanında olarak yol gösteriyor.  Her sattıkları üründe yaşadıkları mutluluk yüzlerinden okunan öğrenciler, kurulan pazarlarda ürünlerini satmaya devam edecek.