Sığacık’ta Dostluk Rüzgârı

Anasayfa / Haberler / Sığacık’ta Dostluk Rüzgârı

Sığacık’ta Dostluk Rüzgârı
Sığacık’ta Dostluk Rüzgârı

Yunanistan’ın adası Samos ve İzmir’in Seferihisar ilçesi arasında 2 saatte ulaşımı sağlayan feribot seferleriyle hem turistik hem de ticari olarak ilişkilerini geliştiren iki halk, “İnadına dostluk” diyerek Teos Marina’da düzenlenen Türk-Yunan Dostluk Gecesi’nde buluştu. Samoslu dostlar, Karlovasi Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Samos star TURSEM ve Teos Marina’nın işbirliğiyle düzenlenen geceye, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia ve eşi Nikos Stefanou, Seferihisar Belediye Başkan Vekili Ahmet Güney, Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Durmazer, Samoslu işadamı Diamandis Anema ve Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü katıldı. Dostluk gecesi, Faruk Günlü’nün yaptığı açılış konuşmasında dostluk ve kardeşlik mesajları ile başladı. Günlü, “Ege’nin iki yakasında ortak bir kültürün çocuklarıyız. Müzikler, yemekler ve coğrafya aynı. Aslında biz komşudan öte kardeşiz” dedi.

‘İyi ki buradayız’

Samos’tan gelen işadamı Diamandis Anema, festival alanına sığmayan 2 bine yakın izleyiciye uzo ve şarap ikram etti. Sahnede ilk olarak dans gösterisi ile solist Pelin Taneli ve saz arkadaşlarının ortak ezgileri içeren şarkıları icra edildi. Yunan dostlar da aşina oldukları ezgilere Türkçe eşlik etti. Ardından Yunan müzisyenler sahne alarak, taverna ortamı yarattı. Türk ve Yunan katılımcılar doyasıya dans ederek eğlendi.

Ege’nin iki yakasını bir araya getiren gecenin sonunda, Seferihisar Belediye Başkan Vekili Ahmet Güney, Başkonsolosa çiçek verdi.

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, Seferihisar’da olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.