SIĞACIK’TA MUHTEŞEM GECE

Anasayfa / Haberler / SIĞACIK’TA MUHTEŞEM GECE

SIĞACIK’TA MUHTEŞEM GECE
SIĞACIK’TA MUHTEŞEM GECE

Edebiyat öğretmeni, şair ve yazar M. Mustafa KILINÇER Seferihisar  Belediyesi’nin kültürel etkinlikleri çerçevesinde Sığacık Kalesi’nde muhteşem bir şiir dinletisi sundu.
“Hüzün Sobe” kitabından seçtiği şiirlerinin yanı sıra,  yeni kitabında yer alacak şiirlerine daha çok yer veren M. KILINÇER, üç bölümden oluşan dinletiye “Ömrün Şiiri” ile başladı. Hamza EVCİL ve Cansın SOYER’in gitarla fon müziği oluşturdukları bu bölüme “Boynu Bükük Dünya, Susmanın Gücü” şiirleriyle devam eden  M. KILINÇER, “Kızılcık Şerbeti” şiiriyle faklı bir pencere açarak acı ve hüzün rüzgarı estirdi.
M. KILINÇER, zaman zaman anlatılarıyla stand up güzelliğinde anlar yaşatırken ironik şiirleriyle dinleyenleri hem kahkahaya boğdu hem düşündürdü.  Okuduğu birbirinden güzel şiirlerden sonra birinci bölümün son şiirinde 1979  yılını Unesco’nun Dünya Çocuk Yılı olarak ilan ettiğini hatırlatırken “Biz onlardan çok önce 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiştik ve dünyada çocuklara bayram armağan eden tek ülkeyiz…” diyerek atıfta bulunduktan sonra “Özenme Çocuk” şiirini okudu.
İkinci bölümde, geçmiş yıllarda M. KILINÇER’in öğrencisi olmuş gençler muhteşem perfonmans sergilediler. Fatma SEMİZ, Nilda IŞIK, Çağ DEMİRTAŞ ve Nilay KILINÇER’in okudukları  romantik şiirlere Ozan DUMAN uduyla fon oluştururken şiirleri romantik şarkılarla da süslemeleri gecenin muhteşemliğini zirveye taşıdı.
Yaklaşık 2 saat süren dinletinin son bölümü Mehmet Sipahi’nin içli bir keman taksimiyle başladı. Bu bölümde Mehmet Sipahi’nin kemanla, Ozan DUMAN’ın udla oluşturdukları fon müziği eşliğinde M. KILINÇER, “Bir Çizgi Yaşamak Dediğimiz, İğde Kokusu, Güvercin Kuğurdamaları”   şiirleriyle dinleyenleri geçmiş günlere doğru yolculuğa çıkarırken “Yarınların Adı:Siz” şiirini öğrencilerine armağan etti.
Finalde, Sarı Zeybek müziğiyle okuduğu “Atatürk’ten Bir Mektup Daha” ve “Memleketim” şarkısının müziğiyle okuduğu “Biz Türkiye’yiz” şiirleriyle büyük bir coşku yarattı ve uzun süre ayakta alkışlandı.
BEN BİR YOL AÇTIM
M. KILINÇER çalışmalarıyla ilgili olarak ““İnsanların elde ettikleri başarılar tesadüfi değildir. İnsan bilerek düşünce üretir ve yaratıcılığa yönelir. Ben bu çalışmalarımla bir yol açtım. Kitaplarımın yayımlanması ve sunduğum bu dinleti, dilerim benden sonrakileri de yüreklendirir de bu yolda ilerlerler. Ben bu konuda en az 20 yıl geç kaldım, onlar kalmasın…” dedi.