Sivas Katliamı 29. yılında unutulmadı;
Suavi konseri surları aştı

Anasayfa / Haberler / Sivas Katliamı 29. yılında unutulmadı;
Suavi konseri surları aştı

Sivas Katliamı 29. yılında unutulmadı;
Suavi konseri surları aştı
Sivas Katliamı 29. yılında unutulmadı;<br>Suavi konseri surları aştı

Seferihisar Belediyesi ve Seferihisar Alevi Kültür Derneği işbirliği ile Sivas Katliamı anma programı düzenlendi.

Sığacık Kaleiçi’nde gerçekleşen programda Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Bundan tam 29 yıl önce 2 Temmuz 1993’te içimize bir ateş düştü. Hala usul usul yanan bir ateş. 29 yıl önce bugün yalnızca Türkiye’nin 33 aydını değil insanlık ateşe verildi. Seferihisar’da büyüyenler bilir. Burası binlerce yıllık tarihe, kültüre sahip bir yer. Biz çocukluğumuzda kim nedir bilmezdik. Eski Rum mahallelerinde bir arada yaşar giderdik. Ben ne din ne siyasi görüş her şeyden önce insana değer vermenin, saygı duymanın öğretildiği bir evde büyüdüm.
 Yıllar sonra benim kabem insandır sözünü görünce farkettim ki aslında Alevilik hepimizin anne babasının bize öğrettiğiymiş” dedi.

Program Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in anma konuşmasının ardından Suavi konseri ile devam etti. Büyük bir coşkuyla izlenen konsere Seferihisarlıların ilgisi yoğun oldu.

Gericiliğe ve yobazlığa karşı demokrasiyi, kardeşliği, aydınlığı savunmak için Alevi-Sunni demeden hep beraber mücadele etmemiz gerektiğinin altını çizen Başkan Yetişkin “Aleviliğin temel öğretilerinden biri ben sen yokuz biz varızdır. Bugün 29 yıl sonra yitirdiğimiz canları bu kalabalıkla anmamız başaramadıklarını ve başaramayacaklarını, tükenmeyeceğimizi gösteriyor. Biz yine aydınlık bir gelecek için el ele kol kola yürüyeceğiz. Bir olmaktan, biz olmaktan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Seferihisar Alevi Kültür Derneği Başkanı Bahar Kaplan da Seferihisar Belediyesi işbirliği ile daha birçok etkinlikte bir araya geleceklerini belirterek “29 yıldır sönmeyen bir ateş için bugün buradayız. Öncelikle katliamda hayatını yitiren 33 aydının anılarının önünde saygı ile eğiliyorum. Bu akşam bizlerle birlikte olan herkese teşekkür ederim” dedi.