SLOW FOOD AVRUPA GÖNÜLLÜLERİ BULUŞTU…

Anasayfa / Haberler / SLOW FOOD AVRUPA GÖNÜLLÜLERİ BULUŞTU…

SLOW FOOD AVRUPA GÖNÜLLÜLERİ BULUŞTU…
SLOW FOOD AVRUPA GÖNÜLLÜLERİ BULUŞTU…

Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) Başkenti Seferihisar Avrupa Komisyonu Grundvig Programı
kapsamında Danimarka, İngiltere , İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye’den gelen sivil toplum kuruluşları ve okul temsilcileri, slowfood kültürünü  yaygınlaştırmak ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerini tekrar ortaya çıkarmak amacıyla Seferihisar’da bir araya geldiler.İzmir Mesleki Eğitim Merkezi ve Seferihisar Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla bir araya gelen katılımcılar, 2 yıl sürecek uluslararası bir proje geliştirmek için çalışmalar yapmayı planlıyor.

 

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Cittaslow (Sakin Şehir) çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiği katılımcılara, Slowfood felsefesi ve Cittaslow Seferihisar’ın Slowfood alanında yaptığı çalışmaların anlatıldığı sunum yapıldı.

Seferihisar Belediyesi’nin yöresel yemeklerinin satıldığı Sefertası Lokantası’nda öğle yemeği ikram edilen misafirler, Sığacık ve Teos’u ziyaret etti. Akşam yemeğini Sığacık’ta yiyen misafirler, Kalamarlı Pilav, Salyangoz gibi Seferihisar’da yaygın olan lezzetlerin tadına baktı.

Slowfood Nedir?
Slowfood, hızlı, zararlı ve standart fast food saldırısına karşı yerel mutfakların, geleneksel ürünleri, sebze ve hayvan cinslerini korumanın en iyi yolunun Tat Eğitimi olduğunu savunmaktadır.
Bu amaçla, Conviviumlar yerel etkinlikler düzenlemekte, kaybolmakta olan yemekleri korumakta, Tat Atölyeleri katılımcılarına uzman denetimi altında yemekler hakkında bilgi öğretmektedir. Slowfood okullarda gençlere tat ve beslenme eğitimi vermekte ve Gastronomi Bilimleri Üniversitesi geleceğin uzmanlarını yetiştirmektedir.
Slowfood’un amacı, geleneksel ve sürdürülebilir kaliteli yemeklerin, yemeklerin ana malzemelerin, geleneksel tohum ekme ve diğer işlemlerin, ekili ve diğer alanlardaki biyolojik çeşitliliği korumaktır. Slowfood iyi, temiz ve adil yemeği savunmaktadır.
Cittaslow (Sakin Şehir) Slowfood hareketinden ortaya çıkan bir kentler/kasabalar ağıdır.