Sodem Brüksel’de Gerçekleşen Open Days’de Yer Aldı

Anasayfa / Haberler / Sodem Brüksel’de Gerçekleşen Open Days’de Yer Aldı

Sodem Brüksel’de Gerçekleşen Open Days’de Yer Aldı
Sodem Brüksel’de Gerçekleşen Open Days’de Yer Aldı

Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer, Yönetim Kurulu üyesi Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile SODEM üyeleri Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, SODEM üyesi belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, belediye yetkilileri ve CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; AB Komisyonu ve Bölgeler Komitesi tarafından 09 – 12 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen, 7000 yerel siyasetçi ve yöneticiyi bir araya getiren “Open Days” 15. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliklerine katılmış ve AB kurumlarındaki yetkililer ile üst düzey görüşmelergerçekleştirmiştir.SODEM Genel Sekreteri Onur Eryüce ve SODEM Avukatı Canan Karaosmanoğlu’nun eşlik ettiği çalışmalarda, SODEM heyeti üst düzey AB yetkilileri ile görüşmüş ve mesajlarını iletmişlerdir.
SODEM heyeti, PES Local Başkan Vekili, Bölgeler Komitesi Üyesi, Coulaines Belediye Başkanı Christophe Rouillon ve PES Local Genel Sekreteri, AB Milletvekili, Anthisnes Belediye Başkanı Marc Tarabella ile bir araya gelerek SODEM’in PES Local’e üyeliğini ve yerel düzeyde ortak işbirliği çalışmalarını değerlendirmişleridir
Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen toplantıda Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ile Türkiye-AB gündemini değerlendiren SODEM heyeti, Türkiye’nin AB adaylık surecine desteklerini iletmiş, özellikle AB tarafından verilen desteğin yerel idarelere de aktarılması gerekliliğinin altını çizmişlerdir.
Open Days kapsamında, Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Gianni Pittella ve Alman AP Parlamenteri İsmail Ertuğ ile bir toplantı gerçekleştirilmiş, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde yerel yönetimlerin rolü, Türkiye’deki gündem ve SODEM çalışmaları ile yapılacak ortak çalışmalar üzerinde görüşülmüştür.
SODEM heyeti, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz (BE/PES) ve Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye ile ilişkiler Çalışma Grubu Başkanı Hicham Imane (BE/PES), ile de bir araya gelerek, Türkiye ile ilişkiler Çalışma Grubu’nun bir sonraki toplantısının Edirne Belediye ev sahipliğinde yapılması için davette bulunmuştur.
09-12 Ekim 2017 tarihleri arasındaki “Open Days” Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliği sırasında, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü – Türkiye Daire Başkanı Myriam Ferran, CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç ve T.C. AB nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Faruk Kaymakçı ile toplantılar gerçekleştiren SODEM heyeti, AB’li paydaşlar ile görüş alışverişlerinde bulunmuştur.
09-12 Ekim 2017 tarihleri arasındaki “Open Days” Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliği boyunca bir araya gelen işbirliği ortaklıklarına katılım sağlanmış çeşitli temalarda çalışmalar yapılmış, konferanslar düzenlenmiştir. “Open Days” Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliği kapsamında “Kentlerde sürdürülebilirlik ve kaynak verimliliği” teması çerçevesinde bir araya gelen yerel idareler ortaklığına Tepebaşı Belediyesi katılmış, Başkan Ahmet Ataç Tepebaşı Belediyesi’nin örnek ve öncü çalışmalarını sunmuştur.
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Kentlerde İklim Değişikliği ve Enerji Dönüşümüne Yönelik Faaliyetler”, konusunu ele alan yerel yönetimler ortaklığında yer almış ve konferansta Süleymanpaşa Belediyesi’nin tecrübelerini, örnek çalışmalarını, belediye hizmetlerini paylaşmıştır.
SODEM Başkanı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Bölgeler Komitesi’nde düzenlenen Akdeniz Belediyelerinde iyi yönetişim ve şeffaflık konulu ARLEM (Avrupa-Akdeniz Bölgeler ve Yerel Yönetimler Asamblesi) konferansına konuşmacı olarak katılarak yerelde iyi yönetişim konularında görüşlerini belirtmiştir.