SON FİDAN DÜNYA ORMAN GÜNÜNDE DİKİLDİ

Anasayfa / Haberler / SON FİDAN DÜNYA ORMAN GÜNÜNDE DİKİLDİ

SON FİDAN DÜNYA ORMAN GÜNÜNDE DİKİLDİ
SON FİDAN DÜNYA ORMAN GÜNÜNDE DİKİLDİ

21 Mart Dünya Orman günü nedeniyle Türkiye’de 21 noktada gerçekleşen fidan dikim töreni İzmir’de Seferihisar’da gerçekleşti.

Geçtiğimiz ağustos ayında Seferihisar Doğanbey Mevkii’nde toplam bin yüz dönüm ormanlık alanın yanmasıyla sonuçlanan yangının ardından 21 Mart Pazar günü İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın da katıldığı törenle “Son Fidan Dikim Töreni” gerçekleştirildi. Tören İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Garnizon Komutanı Süreyya Doğan Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Orman Vakfı, Tema Vakfı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ankara Altınpark’ta törende olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uydu aracılığıyla canlı bağlanarak İzmir Valisi Cahit Kıraç’tan bilgi aldı.

Törende konuşma yapan Vali Kıraç; “İzmir Türkiye’nn doğal ormanı %41’lik bölümümüz ormanlık alan. Burada geçen ağustos ayında çıkan ormanda bin yüz hektar alanımız ve 750 Bin ağacımız yandı. Bugün gerçekleştirdiğimiz son fidan dikimiyle bu alanda toplam 1 milyon 265 Bin fidan diktik. Ağaçlarımız ülkenin akciğerleridir. Bu varlığımızı korumak zorundayız” dedi.

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi; 1975 yılından beri Dünya Ormancılık Gününü kutluyoruz. Ormanlarımızın bilinçsiz kullanılmasının her geçen gün azalması ve korunması bilincini aşılamak için çalışmaktayız” dedi.

Törenin ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç, İlçe Kaymakamı Şakir Erden ve Belediye Başkanı Tunç Soyer’le birlikte Sığacık’a geçti. Teos Antik Kenti’ni gezen Kıraç devam eden Yat Limanı inşaatını da ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Seferihisar Belediyesi tarafından pazar günleri Sığacık Kale İçi’nde kurulan sadece yerel üreticinin mal satabildiği Sığacık Pazarı’nı da eşiyle birlikte gezen Cahit Kıraç, pazarı çok beğendini söyledi.