Starlight- EcoTour Ege’den yola çıktı

Anasayfa / Haberler / Starlight- EcoTour Ege’den yola çıktı

Starlight- EcoTour Ege’den yola çıktı
Starlight- EcoTour Ege’den yola çıktı

Yenilenebilir enerjinin öneminin vurgulandığı bu günlerde önemli bir gelişme yaşandı. Ege Üniversitesi- Seferihisar Belediyesi işbirliği kapsamında “Ege Yenilenebilir Enerji Topluluğu”nun kendi elleriyle yaptıkları “ Starlight Eco Tour” güneş enerjisi ile çalışan taşıma aracı tanıtıldı. Geliştirilen proje ile araç turistik kentler, üniversite kampüsleri, EXPO 2020, Olimpiyat 2020’de kullanılmak üzere Ege Üniversitesi’nin gençleri tarafından tasarlandı.

Tanıtım toplantısına Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, EÜ Üst Yönetimi ve proje tasarımcıları katıldı.

Yapılan çalışmada ortak gurur yaşadığını dile getiren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Proje ilk başladığımız ve şuan itibariyle geldiğimiz durumda hep iç içe olduk. Odaklandığımız tek nokta, güneş enerjisi ile çalışan bir aracın prototipini oluşturmaktı. Bunu hep birlikte başardığımız için çok mutluyuz. Artık önümüzdeki süreçte ilçemizde nerelerde yaygınlaştırabiliriz diye düşünmeye başladık. 27 ülkede 150 kuruluşun ilgilendiği bu alanda, uluslararası düzeye getirerek tanıtımımızı en iyi şekilde yapabiliriz” dedi.
 
 
“ROL MODELLER ÖNEMLİ”

İlk olarak yapılan rol modellerin önemine değinen EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, “Bu gençlerle birlikte değişim gelir. Gençlere verilen akademik destekle heyecanlarını paylaşarak, yaratıcılıklarına katkı sağlayabiliriz. Bu da süreklilik anlamında gelişerek, öğrenerek ve de geliştirerek günümüze kadar geldi. Bu mayanın tutması için herkesin taşın altına elini koyması lazım. Hepimiz aynı heyecanla bu durumu sürdürüp, bugüne gelmesini istiyoruz. Gençlerimize verdiğimiz önemle neler yapabileceğimizi gösterdik. Hepsine teker teker teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Tasarımdan imalatına kadar tamamıyla gençlerin geliştirip ürettiği proje ile gurur duyduğunu söyleyen EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, “Yeni fikirler geliştirmek için yola çıktık. Hayallerimiz ve fikirlerimizi birleştirerek “Starlight EcoTouru” ortaya çıkardık. EXPO 2020’nin sağlığa verdiği önemden esinlenerek projeyi daha anlamlı hale getirdik. Projenin daha iyi sonuç alabilmesi için sakin şehir Seferihisar’ı pilot bölge seçtik. Sakin ilçemizin konumu ve özellikleri itibariyle belediye başkanımızın da desteği sayesinde anlaşmamızı tamamladık. Böylece şehir gözleminde turistik gelişmelere katkı sağlanmış olacak” dedi.
 
“ PORTATİF KASA, İLERİ TEKNOLOJİ”

Portatif kasa ile oluşmasına rağmen taşıdığı özellikler ile şaşırtan “Starlight EcoTour”, bir dakika yol alabilmesi için 3 dakika şarj edilmesi gerekiyor. Bisiklet konseptindeki araç 25-30 km arasında hız yapabiliyor. Araç içindeki tablet sayesinde misafirler, yolculuk sonrasında hatıra fotoğrafı çekebiliyor. Ayrıca İzmir’in modern taşımacılık sektörünün yeni yüzü olarak düşünülen “Starlight”, 450 Wattlık güneş hücreleri ve çevre dostu yüksek verimli elektrik motoru  sayesinde herhangi bir çevre kirliliği yapmadan çalışıyor.
 
“GENÇLER GURURLU VE HEYECANLI”

Ege Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde öğrenim hayatını sürdüren ve doktorasını yapan öğrencilerin oluşturduğu “Ege Yenilenebilir Enerji Topluluğu” ekibi gecesini gündüzüne katıp çalışarak projede en önemli rolü oynadılar. Birçok üniversite öğrencisinin boş zamanlarında gezerken onlar, portatif kasayı oluşturmak için çaba sarf ettiler. Emeklerinin karşılığını aldıklarını söyleyen Proje Kordinatörü Kerem Odabaşı, “Önemli işler için kendimizden fedakarlık göstermemiz gerekiyordu ve bu fedakarlığı yaşadığımız gururla taçlandırdığımızı düşünüyorum. Destek olan arkadaşlarıma, ailelere ve en başta hocalarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Proje de 6 isim önemli rol oynadı. İşte o isimler; Reza Çeriri, Süleyman Bedeloğlu, Selim Atam, Kerem Odabaşı, Mert Büyükköprü, Yusuf Atalay.

 

{gallery}1-starlight{/gallery}