Su Baskını ve Sel Tehdidi Ortadan Kalkıyor

Seferihisar Belediyesi, İZSU Genel Müdürlüğü ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ortaklığıyla ilçenin kronikleşen su baskını sıkıntısı tarihe karışıyor.

Seferihisar Belediyesi’nin talebiyle gerçekleştirilen çalışmalarda Karayolları ekiplerinin İzmir yolu üzerinde sürdürdüğü menfez çalışmasında tamamlama aşamasına gelindi. 4 ayrı noktada yolun altı kazılarak Karakayalar Mevkii Atalaykent, Tabur Kavşağı, Yıldız Sitesi önünde ilgili dere geçişlerinde dere ıslah ve menfez çalışmaları yapıldı. Bu çalışmanın ardından İZSU ekipleri tarafından başlatılacak çalışmada derenin bahçeler arasından denize bağlanması sağlanacak.

Bu sayede yıllardır aşırı yağışlarda su baskınları ve sele neden olan, vatandaşlarda maddi manevi kayıplara sebebiyet veren bu büyük sıkıntı ortadan kalkmış olacak.

ÖRNEK ÇALIŞMA

Çalışmaların iki ay içerisinde tamamlanmasını öngördüklerini açıklayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Üç ayrı kurum, Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya imza atıyoruz. Karayolları bölge ekipleri çalışmaları bitirdi, şimdi İZSU ekipleri tarafından suyun aktarılmasıyla çalışma tamamlanmış olacak. Seferihisar için büyük bir yarayı kapatıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na, Karayolları Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu ve Karayolları ekiplerine, İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan’ya, İZSU Genel Merkez ve Seferihisar çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çalışmamız tamamlandıktan sonra bir kez daha su basını ve sel yaşanmayacak olması en büyük mutluluğumuz” dedi.

{gallery}1382{/gallery}