Suluboya Festivali’nden ”Gezi”ye selam

Anasayfa / Haberler / Suluboya Festivali’nden ”Gezi”ye selam

Suluboya Festivali’nden ”Gezi”ye selam

Seferihisar’da 2. kez düzenlenen Akdeniz Suluboya Festivali'nde en çok ilgiyi taktığı gaz maskesi ile Atatürk portresi yapan İsmail Eroğlu çekti.

Seferihisar Belediyesi ve Uluslararası Suluboya Derneği (International Watercolor Society) tarafından düzenlenen Suluboya Festivali tamamlandı. Festivalin bu yıl ki amacı günümüzde bölgemizde ve tüm dünyada en hassas konu olan barışın sağlanmasına, dünyadaki tüm milletlerin insanlığın ortak dili olan sanat yoluyla bir araya getirilmesi olarak açıklandı. Seferihisar Sığacık’ta 550 sanatçının binin üzerinde eseriyle katıldığı festivali binlerce kişi ziyaret etti.
 
Bu yıl Çin, Tayvan, Singapur,  Amerika, Rusya, Pakistan, İran, Belçika, İspanya, Hindistan ve Türkiye’nin birçok ilinden gelen Suluboya Resim Sanatçıları canlı performanslarla kendi stillerini sanatseverlere yakından tanıttılar; bir yandan da ülkelerinin kültürlerini yansıtan,  suluboya eserlerini sergilediler.
 
GAZ MASKESİ İLE ATATÜRK RESMİ

Festivalde, en çok ilgiyi ağzında gaz maskesi ile Atatürk resmi yapan ressam İsmail Eroğlu çekti. Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 3.Sınıf öğrencisi olan İsmai Eroğlu; “Bulunduğumuz durum malum. Ankara’da da eylemlerin içerisindeyiz. Bir yanım orada kaldığı için burada da eyleme destek vermek için gaz maskesi takıyorum” dedi.

Festivalin ilk gecesi İzmir Pop Orkestrasının şenliğe katılan sanatçılar ve ziyaretçiler için verdiği konser ile son gün Nazım Hikmet Ran’ı anma gecesinde düzenlendi. Gala gecesinde Akarca Teos Ormancı Tatil köyünde düzenlenen yemekte Pakistan’dan gelen sanatçılar Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden’e,  Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, Suluboya Derneği Başkanı Can Berktaş ve yardımcısı Canip Taşkıran’a Pakistan’da 1800 yıldan beri kullanılan Pakistan keteninden yapılan Paşmina hediye etti.  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer akşam yemeğini Pakistan Sufi inanışına göre bronz bir zil çalarak başlattı.
 
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, aynı hafta sonu içerisinde iki büyük uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek; “Hem Cittaslow Genel Kurulu, hem de Suluboya Festivali’ni yapmayı başardık. Bu dünya vatandaşlığı hedefimiz doğrultusunda, dünyayla bütünleşmiş bir Seferihisar için attığımız güzel adımlar. Suluboya Festivali’nde biribirinden değerli sanatçılar buradaydı. Hepsini hayranlıkla izledim. Tarihte ilk sanatçılar birliğinin kurulduğu Teos topraklarında, sanat ateşini tekrar yakmak hem çok güzel hem de Teos için iade-i itibar oluyor” dedi.

 

 

{gallery}sulu-fest-2013{/gallery}