Suluboya ustaları Seferihisar’da buluşuyor

Anasayfa / Haberler / Suluboya ustaları Seferihisar’da buluşuyor

Suluboya ustaları Seferihisar’da buluşuyor
Suluboya ustaları Seferihisar’da buluşuyor

Seferihisar Belediyesi ve Türkiye Suluboya Ressamları Derneği’nin ortaklaşa organizasyonuyla Sığacık’ta Uluslararası Suluboya Festivali düzenleniyor.

2-3 Haziran’da IWS Uluslararası Suluboya Derneği 650 ressamın karma sergisi ve yaklaşık 5 Bin kişinin katılacağı uluslararası sulu boya festivali kapsamında, dünya çapında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere ödüller verilecek ve ressamlar tarafından atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

2 Haziran Cumartesi Saat 10.00’da başlayacak etkinlikte, toplu resim çalışmaları yapılacak, paneller düzenlenecek. Akşam  saatlerinde ise tarihte Sanatçılar Kenti olarak anılan Teos’ta Sanat Ateşi’nin yakılması ve Sığacık’a yürünmesiyle devam edecek etkinlikte 2 Haziran akşamı İzmir Bend Orkestrası , 3 Haziran akşamı ise Nazım Hikmet’i ve Ahmed Arif’i anma şiir gecesi düzenlenecek.

 

Şiir gecesinde Türkiye’ye mal olmuş ünlü isimler de katılarak Nazım Hikmet ve Ahmed Arif şiirleri seslendirecek.

Suluboya Ressamları Derneği Başkanı ünlü ressam Atanur Doğan festivalin yoğun bir katılımla gerçekleşeceğini belirterek, tüm suluboya sevenleri Sığacık’a davet etti.

 

Doğan Türkiye’de bir ilk olacak festivale ev sahipliğini yapacak Seferihisar Belediyesi ve Başkan Tunç Soyer’e de teşekkür etti.

Uluslararası Suluboya festivali 2-3 Haziran 2012 tarihinde Seferihisar Sığacık’ta düzenlenecek.

 

 

ULUSLAR ARASI SULUBOYA FESTİVAL PROGRAMI

2.Haziran 2012 CUMARTESİ

10:00  Eserlerin sergi alanına yerleştirilmesi

11:00  Seferihisar Belediyesi Kızlar Orkestrası ve Karma Orkestrasının performansları
 
13:00- 15:00  Türkce Panel –>( Doç. Mehmet FIRINCI; YÖNETİMİNDE 10 ADET AKADEMİSYEN)

Konu: Seferihisarın Dünya Suluboya sanatçıları için merkez olması, müze ve suluboya okulu projelerinin nasıl hayata geçirilebileceği, Türk sanatçılarının uluslararası alanda etkin olabilmelerinin yol ve yöntemleri

15:00 – 17:00 Sığacık Meydan Parkında ki anfilerde canlı performans çalışması.

17.00 – 19.00   “Kale içi sokakları” konulu gerçek mekanda resim çalışması, sanatçıların uygulamalı teknik ve bilgi paylaşımında bulunulması (40 adet düşünülüyor)
 
19-00-20.00 Kale Burçları içinde denizaltında sulu boya çalışmalarına ilişkin tanıtım ve slayt gösterimleri  

20:00 Teosta SANAT  ateşinin bir daha sönmemek üzere  tutuşturularak, sanatçılar tarafından açılışın yapılacağı alana (Kale Burçlarına) taşınması.

21.00 İzmir Band Orkestrasının konseri ve Uluslararası Suluboya Festivalinin açılışı.

23.30 Çadır alanında canlı müzik ve folklor etkinlikleri ,çoban ateşi çevresinde gitar dinletisi, halaylar, farklı grupların kendi ateşlerinde eğlenceleri.
 
3.Haziran 2012 PAZAR  
 
10 :00-13.00 Balıkçı Barınağı’nın teknelerinin resmedilmesi,  sanatçıların uygulamalı teknik ve bilgi paylaşımında bulunulması, usta sanatçıların resimlerini oluşturma  serüvenlerine tanık olunması.. ( 30 adet sanatçı )

13:00- 15:00  Yabancı sanatçılarla canlı performans
Konu: Suluboya  tekniğinin resim sanatındaki yeri ve önemi, suluboya resim   sanatçılarının uluslar arası boyutta örgütlenerek projeler üretmeleri ve faaliyetlerde bulunmaları
 
13:00- 15:00 Yabancı Sanatçılarla canlı performanslar
Konu: Suluboya tekniğinin resim sanatındaki yeri ve önemi suluboya resim sanatçılarının Uluslar arası boyutta örgütlenerek projeler üretmeleri ve faaliyetlerde bulunmaları.

15:00-18:00 Yerli ve Yabancı Sanatçılarla canlı performansları

21:00 Nazım Hikmet ve Ahmed Arif anısına Çoban Ateşinde Şiirli Buluşma. Katılan Sanatçılar : Altan Gördüm, Arzu Karadağ, Dedocan, Hülya Yavaş, Ressam Piro, Turgay Tanülkü, Ü. Yaşar Işıkhan, Türküleriyle Ercan ve Gökhan Çağıran.

 

 

alt