” SUYUN İKİ YAKASI ” SAKİN ŞEHİR’DE BULUŞTU

Anasayfa / Haberler / ” SUYUN İKİ YAKASI ” SAKİN ŞEHİR’DE BULUŞTU

” SUYUN İKİ YAKASI ” SAKİN ŞEHİR’DE BULUŞTU
” SUYUN İKİ YAKASI ” SAKİN ŞEHİR’DE BULUŞTU

 

Türk ve Yunan müzik öğrencileri ‘Suyun İki Yakası’ konserinde Türkiye’nin Sakin Şehir’i Seferihisar’da buluştu. Kriz nedeniyle zor günler yaşayan Yunanistan’dan gelen öğrenciler, Türk öğrencilerle muhteşem bir konser verdi.

 

Yaşar Üniversitesi ve Gençlik Orkestraları Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası işbirliğiyle Ağustos ayında İzmir’de düzenlenecek konserler dizisinin ilki Türk ve Yunan müzisyenleri bir araya getirdi. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen konserler dizisi için Yunanistan ve Türkiye’nin çeşitli müzik okullarından çok sayıda genç İzmir’de buluştu. Yaşar Üniversitesi’nin konuğu olarak, otel standardında hizmet veren Altın Yunus Öğrenci Yurdu’nda misafir edilen öğrenciler, 5 Ağustos’tan birlikte provalara başladı.

 

 

Genç yetenekler sahnede

 

Türkiye ve ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan Yunanistan’daki müzik okullarından seçilen öğrencilerden oluşan Yunan-Türk Gençlik Orkestrası, Seferihisar Kültür Merkezi’nde unutulmaz bir konsere imza attı. Yunan Dışişleri Bakanlığı ve Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Suyun İki Yakası’ isimli konseri Türkiye’nin genç yeteneklerinden Şef Orhun Orhon yönetti.

 

 

Ayakta alkışlandılar

 

Konserin birinci bölümünde orkestra ilk olarak Mendelsshohn’un ‘Fingal Mağarası Üvertürü’nü çaldı. Daha sonra sahneye gelen genç kuşağın başarılı flüt sanatçılarından Cem Önertürk, Mozart’ın K. 314 nolu Flüt Konçertosu’nu seslendirdi.Önertürk, seyircilerin ısrarlı alkışları üzerine bis yaptı.

 

Konserin ikinci bölümünde ise Yunan – Türk Gençlik Orkestrası, Beethoven’ın Birinci Senfonisi’ni seslendirdi. İzleyenlere adeta bir müzik ziyafeti sunan gençler, konser sonrası uzun süre ayakta alkışlandı.

 

Konserin Türk ve Yunan müzisyenler ve protokol için, Sığacık’taki Akkum Beach Club’te kokteyl düzenlendi. Kokteylde, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk – Yunan Gençlik Orkestrası Başkanı Leni A. Konialidis, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası Yönetim Kurulu Başkanı Yelda Nihan Özmutlu, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası Şefi Orhun Orhon, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan’a, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölüm Başkanı Yrd. Dç. Kürşad Terzi’ye hediye paketleri verirken, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.