”TEMİZ OKULLAR SAĞLIKLI ÇOCUKLAR” PROJESİ

Anasayfa / Haberler / ”TEMİZ OKULLAR SAĞLIKLI ÇOCUKLAR” PROJESİ

”TEMİZ OKULLAR SAĞLIKLI ÇOCUKLAR” PROJESİ
”TEMİZ OKULLAR SAĞLIKLI ÇOCUKLAR” PROJESİ

İzmir Valiliği öncülüğünde başlatılan proje, pilot olarak “çocuk dostu kent” adayı Seferihisar İlçesi’ndeki 5 okulda başladı. Proje çerçevesinde, başta okullardaki temizlik görevlileri eğitimden geçirilerek, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sertifikalandırılacak. Eğitim kurumları için geliştirilen hijyen standardı olan CSS 23002 belgesi alan okullar, temizlik probleminden kurtulacak.

Okullardaki temizlik sorunu artık velilerin kâbusu olmaktan çıkacak. “Temiz Okullar Sağlıklı Çocuklar” projesi ile, okullardaki hijyen sağlanacak, görünmeyen hastalık yapıcı kirler ortamdan uzaklaştırılacak. Temizlik alışkanlığıyla oluşturulacak sağlıklı ortam sayesinde, enfeksiyona bağlı salgınlar önlenecek. İzmir Valiliği öncülüğünde başlatılan proje, pilot olarak “çocuk dostu kent” adayı Seferihisar İlçesi’ndeki 5 okulda başladı. Proje çerçevesinde, başta okullardaki temizlik görevlileri eğitimden geçirilerek, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sertifikalandırılacak. Ardından, fiziki koşulları incelenerek, okulların temizlik haritası çıkartılacak.

 

 

Proje ile İl Sağlık Müdürlüğü’nün belirlediği hijyen ve sanitasyon standardını yerine getiren okullara ilk etapta sarı, ikincide mavi üçüncüde ise yeşil olmak üzere bayrak ve plaket verilecek. Bu projenin tüm Türkiye’ye örnek olmasını istediklerini belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Hademesinden öğretmenine, öğrencisinden velisine hep beraber daha temiz okullar yaratacağız” dedi.

İlköğretim okullarında sistemli ve uluslararası standartlara uygun bir temizlik oluşturmayı hedeflediklerini belirten Tunç Soyer, bu hedefe ulaşabilmek için ilköğretim okullarında CSS 23002 temizlik standartlarını hayata geçireceklerini söyledi. TEMO Derneği tarafından hazırlanan projenin Türkiye’de ilk kez İzmir Valiliği öncülüğünde Seferihisar’daki pilot seçilen 5 okulda uygulamaya geçtiğini kaydeden Soyer, “Proje ile ilköğretim ağındaki çocuklarda beden ve ruh sağlığının korunması amacıyla temizlik alışkanlıkları edindirilecek. Okullar, temizliğin standartlaştırılmasıyla, daha sağlıklı öğrenim yapılarına kavuşacak. Temiz ortamlarda, öğrencilerin okula devamlılık süreleri uzayacak. Hastalık giderleri düşecek ve milli gelire katkı sağlanacak. Bina kullanım ömürleri de uzayacak. Amaç, sadece okullardaki temizlik sorunlarını çözmek de değil. Aynı zamanda ilköğretim çağındaki çocuklar, temizliğin hayatlarındaki önemini anlayıp, pratiğini edinecek. Sağlıklı bir bünye, kişisel başarı için temel koşul, temizlik ise en düşük maliyetli sağlık koruyucudur” dedi.

TEMO Temiz Okullar Sağlıklı Çocuklar projesinin süresinin 3 yıl olduğunu ifade eden Soyer, “Projenin ilk 3 aylık bölümünde TEMO danışmanlığı desteğiyle, okulun temizlik haritası çıkartılacak. CSS 23002 komitesi oluşturulacak. Tespit edilen eksiklikleri giderecek önlemlere ilişkin planlama yapılacak. Standarda uygun temizlik sistemi kurgulanacak. Temizlik personeli, sisteme uygun çalışma koşulları, şekilleri, malzeme gibi konularda eğitim alacak. Çocuklar, tuvalet kullanımı ağırlıklı hijyen eğitiminden geçirilecek. Veliler bilgilendirme toplantılarıyla bilinçlendirilecek” diye konuştu.

Projenin 3 aylık dönemlerde, TEMO Derneği tarafından denetlenip, rapor haline getirileceğini belirten Soyer, “TEMO danışmanlığında hazırlık aşamasını tamamlayan okul CSS 23002 koşullarına uygunsa, belgelendirilecek. Ayrıca sarı, mavi ve yeşil bayrak olmak üzere 3 yıllık projenin aşamalarında bayrak ve plaket sahibi olacak. Eğitimler, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı’ndan emekli Prof. Dr. Ayşen Baykara ile İzmir Tabip Odası İlkyardım Eğitim Merkezi’nden Dr. Berna Gökengin danışmanlığında hazırlanan psikodrama yöntemiyle verilecek. Biz bu projeyi çok önemsiyor ve Türkiye’ye yayılsın istiyoruz” dedi.