TEOS MARİNA AÇILDI

Anasayfa / Haberler / TEOS MARİNA AÇILDI

TEOS MARİNA AÇILDI
TEOS MARİNA AÇILDI

Seferihisar ve Sığacık için turizmde önemli bir dönüm noktası olan Sığacık Teos Marina düzenlenen törenle açıldı. Denizde 440, karada 80 yatı aynı anda barındıran marina yatçıların yeni adresi olacak. Marinanın tamamlanmasıyla birlikte, Seferihisar Belediyesi Samos- Sığacık feribot seferlerini yasal prosedürleri tamamlayıp bir an önce başlatmaya çalışıyor.

Ulaştırma Bakanlığı, Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü’nce ihale edilen Teos Marina, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle açıldı. Marina’nın açılışına Bakan Yıldırım’ın yanı sıra İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Milletvekili Taha Aksoy, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkan Yardımcısı N,lgün Durmazer katıldı. Projesi yap-işlet-devret modeliyle yapılan marinanın işletim hakkını 25 yıl yatırımcı kullanacak.

Açılıştan önce mikrofona geçen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasına başlamadan önce bugün yaşanan hain saldırıya değinerek şunları söyledi: “Bugünün daha muhteşem bir açılış olmasını isterdik fakat bu sabah hain bölücü terör örgütünün yapmış olduğu saldırı ile şehit ve yaralı askerlerimiz var. Bu ahmaklar ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkenin birliğini beraberliğini bozmaya güçleri yetmeyecektir. Eğer düşünceleri, söyleyecek sözleri varsa enerjilerini terör eylemlerinde sarf etmesinler. Gelsinler beraber bu ülkeyi kalkındıralım. Bu ülkenin kaynakları hepimize yeter. Moral depolayacağız ve bu badireden çıkacağız.”

Daha sonra marina açılışıyla ilgili konuşmasına geçen Binali Yıldırım yüklenici firmanın tesise yaklaşık 13 milyon ABD doları harcadığını hatırlatarak “Firma 25 yıl işletecek, sonra devlete devredecek. Biz de 25 yıl boyunca yıllık 1 milyon TL civarında bir parayı Kolin firmasından alıp hazineye göndereceğiz. Bu yıl inşallah, Çeşme, Yalova, Alanya ve Kaş yat limanlarını da hizmete açıyoruz” dedi.

MARİNANIN ÖZELLİKLERİ:

Yerli yat sahiplerinin yanı sıra çok sayıda yabancı tekne sahibine de hizmet verecek olan Teos Marina’da, yat kabul, idari bina, helikopter pisti, otomobil kiralama, market binası, tenis kortu, voleybol sahası, spor merkezi, hizmet alanı binası, sağlık merkezi, dükkanlar, restoran, festival alanı, cafe-bar, yat ve yelken kulübü, köprü, trafo-jeneratör ve temiz su deposu, yatçı cafe-bar ve havuzu, teknik yönetim binası, marina depo ve atölyesi, bakım atölyeleri, demonte hangar, su arıtma tesisi, kule, gümrük binası, akaryakıt istasyonu, çekek alanı, 207 adet açık otopark, kanal içi iskele ve servis yolu bulunuyor. Haziran 2010 itibari ile hizmete giren Marina’da; açılışta 100 tekne, sezon sonunda 220 tekne ve 2011 senesi sezon başında ise yaklaşık 300 ila 370 adet tekne mevcudu olacağı öngörülmektedir. Teos Marina, denizde 440, karada 80 yatı aynı anda barındırıyor.