TEOS’A YAŞAR ELİ DEĞDİ

Anasayfa / Haberler / TEOS’A YAŞAR ELİ DEĞDİ

TEOS’A YAŞAR ELİ DEĞDİ
TEOS’A YAŞAR ELİ DEĞDİ

Seferihisar bulunan ve 3 İon Kenti’nin en büyüğü olan Teos Antik Kenti, 12 yıl aradan sonra Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Feyhan Yaşar’ın 3 yıllık bireysel sponsorluk desteğiyle tekrar kazılacak. Yaşar’ın sponsorluğu ile ilgili protokol için İzmir Valiliği’nde tören düzenlendi. Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç, Feyhan Yaşar, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ve Teos Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil Tarih- Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Kadıoğlu katıldı.

İzmir’de 16 antik kentte kazı, 5 antik kentte de yüzey çalışması yapıldığını, Teos’taki kazıların 5 ayrı yerde yapılan İzmir İl Özel İdaresi ve Seferihisar Belediyesi  tarafından yapılan kamulaştırmalar sonucunda geçen yaz başladığını söyleyen Vali Kıraç, “Önümüzdeki dönemde zamanının en büyük konserlerinin, tiyatro gösterilerinin yapıldığı Teos Antik Kenti’ndeki odeon da aynı nitelikte etkinlikler düzenlenecek hale getirilecek” diye konuştu.
Yaşar Holding Eski Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar ise Teos’taki kazılar için geç kalınmış olduğunu dile getirerek, “Geçen yaz Teos’ta gezerken büyük bir zaman kaybı olduğunu gördüm. Bu antik kentin bir an önce ortaya çıkartılması için kendi şahsıma destek olmaya karar verdim. Bu tür kazılar uzun soluklu çalışmalar, küçük bir katkımın olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Gerek tanıtım gerekse de antik eserlerin ortaya çıkartılması için çok şey yapmayı istiyorum” dedi. Yaşar, sponsorluk süresinin 2011-2013 yılları arasında 90 bin TL olacağını sözlerine ekledi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise insanlık mirası olan Teos’un yeniden insanlığa kazandırılmasının kendisini heyecanlandırdığını dile getirdi.

1862 ‘DEN BERİ KAZILIYOR

Teos kazıları hakkında bilgi veren Kazı Heyeti Başkanı A.Ü Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, ilk kazıların 1862 yılında İngilizler tarafından başlatıldığını, 1924’te Fransızların kısa süreli bir kazı gerçekleştirdiklerini 1962-1967 yılları arasında A.Ü öğretim üyeleri Prof. Dr. Yusuf Baysal ve Baki Öğün’ün alanda kazı yaptığını, 1980-1992 yılları arasında da Diyonisos Tapınağı’nda birtakım kazı çalışmalarının yapıldığını, 1992 yılından bu yana herhangi bir çalışma yapılmadığını söyledi. Teos Antik Kenti’nin tarihinin M.Ö 1000 yılına kadar indiğinin belirlendiğini ifade eden Doç. Dr. Kadıoğlu, “Bizim amacımız bu tarihten öncesine inebilmek. Ancak üç yılda antik kentin yollarını belirleyip sahnesi toprak altında olan Odeon’u ortaya çıkartıp restore etmeyi hedefliyoruz” dedi. Yaz aylarında 18 yıl aradan sonra başlayan kazılar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kadıoğlu, dijital kent planının çıkartıldığını, antik yapıların belgelendiğini, antik kentin sur ve bazı kulelerinin ortaya çıkartılarak Diyonisos Tapınağı’nda çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kıraç: İnciraltı’nda hukuk çalışacak

İzmir Valisi Cahit Kıraç, İnciraltı’ndaki bazı işletmelerin yıkılmasına yönelik kararlarla ilgili “Burada yapılacak bir şey yok. Hukuk çalışacak” dedi. Bu konuda gazetecilere açıklama yapan Kıraç, “Daha önce yıkım gündeme geldiğinde esnaftan gelen yardım talebi üzerine bakanlığa görüş sormuştuk. Şu anki süreçte alınan karalar uygulanacak, orası turizm alanı ilan ediliyor. Gereken yapılacak” diye konuştu. Kıraç, esnafa farklı bir yer gösterilip gösterilmeyeceği yönündeki soruya ise, “Bunlar tamamen belediyeyi ilgilendiren konuyar. Önceki dönemde ilgililerin bizden talebi vardı. ‘Kültür Bakanlığı yeni planlama çalışması yapıyor, bu talebimiz birlikte değerlendirilsin’ dendi. Bakanlığa ulaştırmıştık. Taleple ilgili bana ulaşmış bilgi yok. Ama zaten planlaması son noktalara geldi” karşılığını verdi.