TEOS’TA KAZILAR BAŞLADI

Anasayfa / Haberler / TEOS’TA KAZILAR BAŞLADI

TEOS’TA KAZILAR BAŞLADI
TEOS’TA KAZILAR BAŞLADI

12 İyon kentinden biri olan ve M.Ö. 3000’li yıllara uzanan tarihiyle, dönemin en büyük liman kenti olmanın yanı sıra, döneminde ‘sanatçıların kenti’ olarak bilinen Teos’ta kazılar, sanatçıların da katıldığı törenle yıllar sonra yeniden başladı.

Teos antik kentinde 8 Eylül’e kadar devam edecek kazılar, Ankara Üniversitesi Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında yürütülecek.

Kadıoğlu, 2010 sezonu kazılarının başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Teos’ta kazıların 40 yıl aradan sonra yeniden başlamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, 3 bin yıllık tarihe sahip kentte ilk olarak 19. yüzyılda İngilizlerin, 20. yüzyılda Fransızların, 1962-1964 döneminde de Ankara Üniversitesi’nden Duran Mustafa Uz başkanlığında kazılar yapıldığını, ancak düzenli kazıların ilk kez başlatıldığını söyledi.

Çalışmanın uzun soluklu olacağını, kentin birçok bilinmeyen yönünün ortaya çıkacağını ifade eden Kadıoğlu, kent hakkında şu bilgileri verdi:

‘Arkaik dönem kentin en parlak olduğu dönem. Ünlü Filozof Tares’in İyonya’nın başkenti olmasını istediği yer Teos. İyonya ayaklanmasına 17 gemiyle en büyük desteği veren bu kent. Heuristik dönemin en önemli mimarı Hermogenes’in yaptığı tapınak burada. Ayrıca 3. yüzyılda kent Dionysos sanatçılar birliğinin merkezi. Sanatçılar burada özel haklara sahip, burada yaşıyorlar. Roma Dönemi’nde ilk Roma İmparatoru Augustus’un, yapmış olduğu düzenlemeler var. Burada Dionysos tapınağı, Antik Liman, Agora, Odeon, Antik Tiyatro var. Bunların hepsi ortaya çıkacak.’

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de Teos’un çok önemli bir insanlık mirası olduğunu, Seferihisarlılar olarak kazıların başlamasının kendilerini çok mutlu ettiğini vurgulayarak, törene sanatçıların da katıldığını söyledi.

Soyer, ‘Teos sanatçılar kenti. Tarihte ilk kez oyuncular birliği burada kurulmuş. Umuyorum ki, bu mirasın ortaya çıkartılmasıyla beraber, sahip olduğumuz zenginliklerin gereğini de yapmaya başlarız. Sanatçılar kentinde çalışmalara böyle değerli sanatçılarla birlikte başlamak güzel’ diye konuştu.

Törene, İlçe Kaymakamı Şakir Erden, İzmir Müze Müdürü Mehmet Tuna, İzmir Kültür Müdürü Abdülaziz Ediz, Kültür Bakanlığı temsilcisi Mahir Atacı, AK Parti İlçe Başkanı Ümit Cingöz ve 4. Türkiye Tiyatrolar Buluşması için Seferihisar’da bulunan tiyatro sanatçıları Erhan Gökgücü, Orhan Aydın, Turgay Tanülkü de katıldı.

Tiyatrocu Orhan Aydın ise ‘Bir oyunculuk merkezinin içindeyiz. Bizim yapmamız gereken tüm dünyadaki oyuncu arkadaşlarımızla bu uygarlığın geçmişini ve geleceğini paylaşmak. Biz bugün burada bulunan oyuncu arkadaşlarımla kendimizi bu konuda sorumlu tutmalıyız ve bunu herkese anlatmalıyız’ diye konuştu.

Kazılarda ilk olarak Dionysos Tapınağı, antik tiyatro, odeon ile Demeter ve Kore Tapınağı’nın bulunduğu alanlardaki yapılaşma ile antik kentteki cadde-sokak sisteminin araştırılmasına yönelik jeofizik çalışmaları gerçekleştirilecek.