TEŞEKKÜRLER ÇAĞAN IRMAK…

Anasayfa / Haberler / TEŞEKKÜRLER ÇAĞAN IRMAK…

TEŞEKKÜRLER ÇAĞAN IRMAK…
TEŞEKKÜRLER ÇAĞAN IRMAK…

Merakla beklenen ünlü yönetmen Çağan Irmak’ın yönettiği ”Sakin Şehir Seferihisar” belgesel filminin galası yapıldı. Sığacık Kaleiçi tıklım tıklım dolarken, kale dışına kurulan dev ekranda, kale içine sığmayan binlerce kişi filmi Sığacık Meydanda izledi.

Sığacık Kaleiçinde düzenlenen geceye Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu ve İstanbul’dan gelen gazeteci-yazarlar ve vatandaşlar katıldı. Temmuz ayında çekimleri tamamlanan film, Cittaslow Festivali kapsamında düzenlenen özel gala gecesiyle tanıtıldı.

Filmin gösteriminden önce konuşma yapan Tunç Soyer, Güney Kore’de yapılan Cittaslow-Sakin Şehir Genel Kurulu’nda diğer cittaslow kentlerin filmlerinin olduğunu gördüklerini, Türkiye’ye dönünce Seferihisarlı Çağan Irmak’ı arayarak ”Böyle bir film yapabilir misin?” diye sorduğunu, Irmak’ın da hemen kabul ederek filmi ücret almadan gerçekleştirdiğini anlattı.

Çağan Irmak da, çok heyecanlı olduğunu, doğup büyüdüğü ilçeyle ilgili böyle bir film hazırlamaktan çok mutlu olduğunu dile getirerek, ”Bu, bizim hayatımızın hikayesi. Hep beraber izleyerek eğlenelim” dedi.
Cihan Ünal taafından seslendirilen 30 dakikalık belgeselde, Seferihisar’ın tarihi, Türkiye’nin ilk Cittaslow’u oluşu, yöresel yemekler ve ilçenin yaşlıları tarafından anlatılan anılar yer alıyor. Filmin final sahnesinde geçen eski fotoğraflar izleyiciler arasında duygusal anlara sahne olurken, birçok seyircinin gözyaşlarına dikkatlerden kaçmadı.
Filmin sonunda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çağan Irmak’a plaket vererek teşekkür etti.
Sakin Şehir Seferihisar belgeselinin tamamı kısa bir süre sonra www.seferihisar.bel.tr adresinde yayınlanacak. Film uluslararası birçok toplantıda Seferihisar’ın tanıtımı için kullanılacak.