Tiyatroda 79 yaşında ödül sahibi oldu

Anasayfa / Haberler / Tiyatroda 79 yaşında ödül sahibi oldu

Tiyatroda 79 yaşında ödül sahibi oldu
Tiyatroda 79 yaşında ödül sahibi oldu

Seferihisar da yaşayan Müjgan Hasdemir, sahne hayalini gerçekleştirmek için 75 yaşında başladığı tiyatroda 79 yaşında ödül sahibi oldu.

Kadına yönelik şiddet, cinayet, çocuk gelin gibi toplumsal sorunları anlatan “Kız Çocuğu” adlı oyunla Bediha Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Anadolu Oyunu Göksel Kortay Özel Ödülü’nü kucaklayan yönetmen Vedat Murat Güzel ile Seferihisar Belediyesi Ürkmez Kadın Tiyatrosu, yeni oyunlara hazırlanıyor.

Oyuncular arasında bastonuyla sahneye çıkan 79 yaşındaki Müjgan Hasdemir de oyunculuk başarısıyla dikkati çekiyor.
Ankara’da doğup büyüyen, 3 çocuğunu dikiş nakış kursunda öğretmenlik yaparak kazandığı parayla yetiştiren ve 6 torun sahibi olan Hasdemir, aile baskısı nedeniyle 75 yıl boyunca hayalini kurduğu sahneden uzak kaldı. İçindeki sanat arzusunu ancak eşini kaybettikten, çocukları yeni hayat kurduktan sonra gerçekleştirebildiğini anlatan Hasdemir, amatör olarak Ürkmez Kadın Tiyatrosu’na katıldığını söyledi.

“Tiyatro sahnesinde olmak beni gençleştiriyor.” diyen Hasdemir, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben kız meslek lisesinden mezun oldum. O zaman tiyatrocu olsam ayıplanırdı. Yüksek okula gitmek istediğim zaman rahmetli eniştem babama ‘kızı kötü mü yapacaksın?’ dedi. ‘Bu kadar okumak yeter’ dediler. Bizim hikayemiz uzun, ailelerimiz malum bırakmadılar, yaptırmadılar. Hep aile baskısıyla sustuk, oturduk, bugünlere geldik. Şimdi çok mutluyum, tiyatrocu arkadaşlarım sanki öz çocuklarım, kardeşlerim. Sahnede de sanki kendi hayatımı yeniden yaşıyorum. Benim hayatımdan, sıkıntılarımdan da zaten birkaç kitap, film öyküsü çıkardı.” Hasdemir, birbirinden farklı karakterleri canlandırmak istediğini, en çok da biyografisini tiyatro sahnesine taşımak istediğini dile getirdi.

“Ödüle şaşırdım”

Ailesini sanat için ikna edemediğini ancak şimdi çocuklarının, torunlarının kendisiyle gurur duyduğunu anlatan Hasdemir, herkese tiyatro ya da sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenmeyi tavsiye etti.

Yılın En Başarılı Anadolu Oyunu ödülünü almaya sağlık sorunları nedeniyle gidemediğini ancak ödül aldıklarını duyunca çok şaşırdığını ifade eden Müjgan Hasdemir, 79 yaşında en büyük isteğini de şu sözlerle anlattı “Artık hayalim kalmadı ama uykum kaçınca geceleri düşünüyorum, ‘keşke sahnede ölebilsem’ diyorum