Türk Yunan Orkestrası Teos’ta sahne alacak

Anasayfa / Haberler / Türk Yunan Orkestrası Teos’ta sahne alacak

Türk Yunan Orkestrası Teos’ta sahne alacak

Türk Yunan Orkestrası (GTYO) 31 Temmuz 2013 Çarşamba akşamı, tarihte sanatçılar kenti olarak bilinen Seferihisar Teos Antik Kenti’nde sahne alacak.
Birbirinden yetenekli 50 Türk ve Yunan genç müzisyenin oluşturduğu GTYO, Temmuz ayı konserleri içerisinde Türkiye’deki tek konserini İzmir’in Seferihisar ilçesinde verecek.  30 Temmuz akşamı Sakız Adası Omirio Konser Salonu’nda sahne alacak ekip, Türkiye konserini tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan ve tarihte ilk aktörler birliğinin kurulduğu sanatçılar kenti Teos Antik Kenti’nde gerçekleştirecek.
Seferihisar Sığacık Teos Antik Kenti’nde 21.30’da başlayacak konser, Türk maestro Cem Mansur tarafından yönetilecek.

PROGRAM
G. Rossini (1792-1868)
L’Italiana in Algeri: Ouverture
W. A. Mozart (1756-1791)
1.            Die Zauberflöte/Pamina:
"Ach ich faehl's"
2.            Don Giovanni/Donna Anna: "
Crudele …Non mi dir, bell'idol mio"
3.            Le nozze di Figaro/Susanna:
"Giunse al fin il momento…Deh vieni non tardar"
4.            Cosi fan tutte/Fiordiligi:
"Come scoglio"
L.V. Beethoven (1770-1827)
Symphony No. 2 in D major op. 36

Orkestranın Tarihi

Yunan Türk Gençlik Orkestrası (GTYO), müziksever Leni Konialidis’in insanların gurup halinde müzik yapmalarının, insan ilişkilerini güçlendirip, uyum yarattığı fikrine dayalı olarak başlatılmıştır. GTYO’nun arkasındaki bu fikir genç müzisyenlerin deneyimleri ile kanıtlanmıştır.
GTYO; iki ülkeden, 18 ve 28 yaş arasında bulunan, 50 genç müzisyenden oluşmaktadır. Son 6 senedir faaliyete bulunan Orkestra, Yunanistan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konser vermeden önce yaz aylarında provalar için buluşmaktadır. Orkestra, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde, Athina’daki Herodes Atticus Tiyatrosu, Acropolis Müzesi ve Selanik’te bulunan Megaro Musikis gibi prestijli yerlerde konserler vermiştir. Yunan Türk Gençlik Orkestrası, 2013 senesinde Türkiye ve Yunanistan’da gerçekleşecek olan konserlerde, çok alkışlanan Türk maestrosu Cem Mansur tarafından yönetilecektir.

Cem Mansur
İstanbul'da doğan Cem Mansur müzik eğitimini Londra'da City University, Ricordi Şeflik Ödülünü aldığı Guildhall School of Music and Drama ve daha soma Leonard Bernstein'm öğrencisi olduğu Los Angeles Filarmoni Enstitüsü nde aldı.
1981-89 arası İstanbul Devlet Operası şefliğini yapan Mansur, Londra'da English Chamber Orchestra'yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 yılından sonra çalışmalarım yurtdışında yoğunlaştırdı. Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Finlandiya, Hırvatistan, Güney Afrika ve Rusya'da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarım sürdüren sanatçı, 1989-97 arasında Oxford Şehir Orkestrası Birinci Şefliğini yaptı. 1998 den 2011 yılında kapanışına kadar Akbank Oda Orkestrası şefliğini yaptı. Burada tasarladığı ilginç programların yanısıra "Bach, Caz ve Lale Devri", "Alla Turca", "1789/Akl-ı Selim'in Müziği", "At-Nağmeler" ve “İstanbul’da Erguvan Zamanı” gibi etkinliklerle dikkat çekti. Uluslararası üne sahip birçok solistle konserler vermiş olan Cem Mansur'un son yıllarda sık sık birlikte çalıştığı kuruluşlardan bazıları: Helsinki Filarmoni Orkestrası, Torre del lago Puccini Festivali, Kirov Operası, Royal Philharmonic Orchestra, London Mozart Players, City of London Sinfonia, BBC Concert Orchestra, George Enescu Filarmoni Orkestrası, Concerto Grosso Frankfurt, Prag Ulusal Tiyatrosu, Mexico City Filarmoni Orkestrası ve Londra Holland Park Opera Festivali.
Barok çağdan günümüze kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan repertuarında alışılmamış ve unutulmuş eserlere de yer veren Mansur, 1986 yılında Londra'da, Elgar'ın bitmemiş operası "The Spanish Lady'nin ilk seslendirilişini ve 2000 yılında City Of London Festivalde Offenbach'm 126 yıldır duyulmayan operası "Whittington 'u yönetti.
Arvo Partin 4ncü Senfonisinin Avrupa prömiyeri, 2009 yılında Cem Mansur yönetiminde Helsinki Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirildi. Mansur, Mayıs 2010’da, aym bestecinin “Veni Creator’unun dünya prömiyerini yönetti.
Cem Mansur, daha soma Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası adım alan Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası kumcu şefi, Türkiye/Ermenistan Gençlik Orkestrası şefi ve İngiltere’nin en eski ikinci korosu ipswich Choral Society’nin fahri başkanıdır.

{gallery}turk-yunan-2013-1{/gallery}