Tunç Soyer’e yeni yıl sürprizi

Anasayfa / Haberler / Tunç Soyer’e yeni yıl sürprizi

Tunç Soyer’e yeni yıl sürprizi
Tunç Soyer’e yeni yıl sürprizi

Gazeteci yazar Nedim Atilla ve İşadamı-Fotoğraf Sanatçısı Nezih Öztüre, gizlice hazırladıkları “Teos’tan Sakin Bir Şehire” kitabını Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yeni yıl sürprizi olarak hediye etti.   Sürpriz karşısında oldukça şaşıran ve duygulanan Başkan Soyer; “Daha güzel bir yeni yıl hediyesi olamazdı” dedi.

Teos’tan Sakin Bir Şehire isimli kitap, Seferihisar’ın İyonya’nın Başkentleri’nden olan Teos’tan başlayarak Sakin Şehir oluşuna kadar sürecini, ilçenin yaşadığı değişimi ve farklılıklarını anlatıyor.

 

Kitabı yapma fikrinin Seferihisar’ın Uluslararası  Cittaslow (Sakin Şehir) ağına üye olmasıyla birlikte Nezih Öztüre’nin fikri olduğunu söyleyen Nedim Atilla; “Nezih Öztüre ve Tunç Soyer Bornova Anadolu Lisesi’nden arkadaş. Ayrıca BALEV Vakfı’nın kurucusu olan Nezih Öztüre’ye birlikte yıllarca çalışmışlar.  Biz Nezih Öztüre ile birlikte hep yaşadığımız döneme tanıklık etmeye çalışan kitaplar yaptık. Seferihisar’ın kitabını yapmaya karar verdiğimizde de herkesten gizledik sürpriz olmasını istedik.Seferihisar, ya da çok uzun bir süre anıldığı adıyla Sivrihisar’ın etrafına kurulmuş, kasaba merkezinde kimliğini yitirmeye yüz tutmuşken adeta direkten dönmüş, üzerinde benzersiz ‘citadel’i barındıran Sığacık limanı ile, üç antik yerleşimi ile birlikte, fark edilmeyi çoktan hak eden bir yerdi. Ülkemizin doğal güzellikleri bir bir heba ediliyor. Turizm adına da pek çok kirlenmenin yaşandığı şehirlerin sayısı da artıyor. İşin kötüsü tatilden gürültüyü, kalabalığı anlayan bir nesil yetişti… Kimilerinin tercihi böyle…  Büyük kentin yaşamından uzaklaşırken kendilerini sakin bir tatil bölgesine atmayı düşünmüyorlar bile. Kendilerini ‘âsude’ sularda yüzmek yerine, gürültülü ve kalabalık sokaklarda bulanlar nasıl mutlu oluyor anlamak mümkün değil. Seferihisar işte bu fikri sunuyor bize:  Sakinliği… Öncelikle Ege’yi en güzel yaşayacağınız yerlerden biri. Sadeliği ve dinginliği ile… Yalın ve yavaş bir yaşamsa aradığınız işte karşınızda Seferihisar… Adeta kasabanın kaderini değiştirecek bir seçim olarak görülen Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “sakin şehir” tasarımı ile Seferihisar geleceğini de değiştiriyor öte yandan. Ataol Behramoğlu’nun deyimi ile “Büyük kentlerin öldürücü temposundan, daha küçüklerin onlara özenen kargaşasından, turistik yörelerin özentili yapaylığından uzak, sakin, dingin, bir yaşam…” var Seferihisar’da, “Orada usul ve derinden bir yaşam kültürü seçeneği yaratmak için, yine usul ve derinden, aynı ölçülerde de bilinçli, tutkulu, özverili bir çalışma için kollar sıvanmış…” dedi.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Hayatımın en güzel hediyelerinden birini aldım. Böyle dostlarım olduğu için çok şanslıyım. Üzerinde çok emek verilmiş, araştırılmış bir arşiv kitabı olmuş. Adeta, daha önce hazırladıkları kitaplarda yakaladıkları kalite düzeyinin de üzerine çıkan, onların deneyimlerinin de harmanlandığı bir çalışma olmuş. Elime alır almaz hemen bir çırpıda okudum. Gelecek nesillere armağan edebileceğimiz bir kitap bu. Seferihisar’ın hem tarihi ile ilgili bilgileri hem de  Cittaslow’la ilgili yapılanları, felsefesini, kriterlerini çok güzel anlatmış. İki değerli dostuma bu anlamlı hediyeleri için  Seferihisar halkı adına da minnettarlığımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.