Türk – Alman öğrenciler ortak yemek kitabı çıkaracak

Seferihisar Belediyesi tarafından desteklenen Almanya'nın Hamm Şehri  Bölge Okulu Albert-Schweitzer  ve Ulamış Ortaokulu arasında gerçekleşmesi planlanan "Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam" projesi için Alman Ulusal Ajansı'na proje başvurusunda bulundu.
Hedeflenen proje kapsamanında Albert-Schweitze Okulu yetkilileri beş gün boyunca Seferihisar'da incelemelerde bulundu. Alman heyet, Ulamış İlkögretim Okulu, okula ait sera ve sebze bahçesi, Ulamış Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziyaret etti projeyle ilgili ortak çalışmalar yapıldı.
Seferihisar Belediyesi tarafından iki ülke okulu arasından gerçekleşecek projenin hedefini şu şekilde açıklandı: Ulamış ilköğretim Okulu'ndaki öğrencilerle Hamm Şehri  Bölge Okulu Albert-Schweitzer'daki öğrenciler interaktif olarak iletişim halinde olacak. Okul bahcesine ve dersliklere yerleştirilen kameralarla hem ders saatlerinde hem de tenefüs arasında Hamm'daki arkadaslarıyla görüntülü konusmalar yaparak iki kültürün gençlerinin birbirlerini tanımaları, aktif ve doğru biçimde teknolojiyi kullanmaları, farklı kültürlerin arasındaki kaynaşmanın artması hedeflenecek. Yine proje  kapsamında Ulamış İlkögretim Okulu'ndaki öğrenciler okullarının bahçelerinde kendilerinin yetiştirdikleri sebzelerle yerel yemekler yapacaklar, bu özel yemeklerin tariflerini Hamm'daki ortaklarıyla paylasarak ortak bir yemek kitabı olusturacaklar. Görüntü konuşmalarla öğrenciler aynı anda birlikte spor faaliyetlerinde bulunarak sağlıklı yasam için birlikte ilerleyecekler. Ayrıca Ulamış'taki öğrenciler Hamm'da yasayan Türk öğrencilerin zamanla bozulan Türkçelerini geliştirmelerine yardımcı olurken, iletişim seviyelerinin artması için Ulamış'daki öğrencilere İngilizce ve Almanca dersleri verilecektir. Bu aktivitelerle çocukların  diğer kültürlere daha saygılı ve anlayışlı olmayı da öğrenmesi hedeflenecek.

ORTAK ÇAM AĞACI DİKİLDİ

Hamm yetkililer, ziyaretleri sırasında yanlarında getirdikleri Çam Ağacı fidanını da Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ulamış İlköğretim Okulu yetkilileriyle birlikte okul bahçesine dikti. Yine yanlarında getirdikleri sebze tohumlar da Ulamış İlköğretim Okulu bahçesinde kurulan seraya dikildi. Projeye çok değer verdiklerini ve Alman Ulusal Ajansı'nda sürecin tamamlanmasını bekledikleri belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; "Bu projeler bizi çok heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz hafta Ürkmez Salih Değerli Lisesi'nden 12 öğrencimizi Hamm'a gönderdik. Bu proje kapsamında da Ulamış'lı öğrencilerimizi göndermeyi planlıyoruz. Hamm kardeş şehrimiz ve ortak bir çok projeye imza atıyoruz. Biz kendimize "Geleceğin Türkiye'si Seferihisar" sloganıyla 5 hedef koyduk ve bunlardan bir tanesi "Dünya Vatandaşlığı". Her geçen gün yerelleşen hayatta, dünyadaki tüm insanlarla iletişim halinde olmasını, farklılıklarımızı değil bir aradayken ne kadar zengin olabileceğimizi görmek istiyoruz. Bu nedenle Seferihisar'da yaşayan çocuklarımızı bu projelerle yurt dışındaki yaşıtlarıyla buluşturmak istiyoruz. Umuyorum ki çok faydalı bir projeye daha imza atacağız ve iki ülke arasındaki çocuklar hayatları boyunca devam edecek dostluk köprülerinin temelini atacaklar" dedi. 

 

 

{gallery}hamm-2013-5{/gallery}