CSD-II BALIKÇILIK TOPLANTISI

Anasayfa / Haberler / CSD-II BALIKÇILIK TOPLANTISI

CSD-II BALIKÇILIK TOPLANTISI
CSD-II BALIKÇILIK TOPLANTISI

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen; T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yürütücüsü olduğu, Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu-II “Tarım ve Balıkçılık Bileşeni Hibe Programı” çerçevesinde, “Balıkçılık: Türkiye ve İtalya Arasında Sürdürülebilir Ağlar Kurma” projesinin açılış toplantısı ve kokteyli 29 Temmuz 2011 tarihinde 11:00 – 13:00 saatleri arasında Seferihisar Belediyesi Yeni Kültür Merkezinde gerçekleşecektir.

İtalyan Sivil Toplum Kuruluşu Ricerca e Cooperazione’nın uygulayıcısı olduğu, Su Ürünleri Derneği’nin ortaklığı ve Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek projenin açılış toplantısı ve kokteyline T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanı Fatma Can Sağlık, Merkezi Finans ve İhale Birimi yetkilileri, RC firması Türkiye yetkilisi, Su Ürünleri Derneği yetkilileri ve üyeleri, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi yetkilileri, Seferihisar, Sığacık ve Doğanbey Balıkçı Kooperatiflerinin Başkanları ve balıkçılar katılım gösterecektir.

Projenin amacı Seferihisar’da balıkçı kooperatiflerinin üretim ve pazarlama kapasitelerini arttırmak ve Avrupa Birliği standartlarında sürdürülebilir balıkçılık yapılmasını sağlamaktır. İtalya ve Türkiye arasında sürdürülebilir bağlar ve işbirliği kurmayı hedefleyen projede; Seferihisar bölgesindeki balıkçılık sektörünün geliştirilmesi, balıkçıların üretim ve pazarlama aşamalarında amaçlanan Avrupa Birliği standartlarına kavuşması için proje kapsamında; Seferihisar’daki Balıkçı Kooperatifleri üyelerine Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde üretim ve pazarlama üzerine teknik eğitimler verilecek ve Pollica kentinde yerinde incelemeler yapılacaktır.

Seferihisar’da balıkçılığın çevreye, av yasaklarına ve türlerin devamına saygılı olması için gerçekleştirilecek çalışmalarla balıkçılık alanında bir Seferihisar markası oluşturulması planlanmantadır. Proje çerçevesinde Sığacık balık mezadı yenilenecek ve kooperatifin balık saklama olanakları iyileştirilecektir.