Türkiye’nin 2012 Yılı Mavi Bayraklı Plaj ve Marinaları Seferihisar’da açıklandı

Anasayfa / Haberler / Türkiye’nin 2012 Yılı Mavi Bayraklı Plaj ve Marinaları Seferihisar’da açıklandı

Türkiye’nin 2012 Yılı Mavi Bayraklı Plaj ve Marinaları Seferihisar’da açıklandı
Türkiye’nin 2012 Yılı Mavi Bayraklı Plaj ve Marinaları Seferihisar’da açıklandı

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, İl Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, TURÇEV Genel Müdürü Rıza Epikmen ve çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda, Seferihisar’ın Mavi Bayrak almaya hak kazanan Akarca Halk Plajına Mavi Bayrak çekildi. 6 halk 2 özel plajıyla Mavi Bayraklı Plaj sayısını 8’e çıkaran Seferihisar, İzmir’in en çok Mavi Bayrak sahibi ilçesi oldu.

 

 Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından her yıl ülkemizin farklı bir yöresinde tüm ödül alan plaj ve marinaları temsilen yapılan Ulusal Mavi Bayrak Töreni Seferihisar Akarca Halk Plajı’nda; TÜRÇEV’ in organizasyonu ile Seferihisar Belediyesi Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleşti.

 

 TURCEV Genel Müdürü Rıza Epikmen tarafından yapılan açıklamada; 15 gün ara ile sezon süresince yapılan deniz suyu analizleri AB standardında olan, ihtiyaç duyulan gerekli olanaklara sahip plaj, marina ve yatlara 1 yıl süre ile verilen Mavi Bayrak ödüllerini bu sene, 355 plaj, 19 marina ve 13 yat almaya hak kazandığını ve ülkemizin 2012 yılında 355 mavi bayraklı plajı ile Dünyada İspanya, Yunanistan ve Fransa’dan sonra 4. sırada yer aldı. Diğer taraftan plajların niteliği açısından ise ilk sıralarda yer aldığını açıkladı.

 

alt

 

Epikmen: ”Yerli ve yabancı turistler tarafından mavi bayraklı plajların tercih ediliyor olması, turizm sektöründe mavi bayrağın ayrı bir önem kazanmasına neden olmakta. Mavi Bayrak’ın diğer önemli bir fonksiyonu da, çevre yönetimi konusunda önemli bir yaptırıma sahip olması. Bu yönü ile de çevrenin korunmasına ve daha da önemlisi sürdürülebilir bir çevrenin oluşturulmasına katkıda bulunmakta. Bu nedenle gerek çevre, gerekse turizm sektöründe kabul görmesi, Mavi Bayrak’ın dünyada en çok tanınan ve aranan turizm eko-etiketi olmasını sağlamıştır ” dedi.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bizim şöyle bir iddiamız var. Biz Türkiye’nin en çok mavi bayraklı plajına sahip belediyesi olmak istiyoruz. Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip ilçesi olarak bunu hak ettiğimizi düşünüyoruz. Turizmle mavi bayrak ilişkisi çok önemli. Çünkü bu hızla dünyayı tüketmeye devam edersek 2030 yılında 4 dünyaya, Çin gibi hızlı tüketmeye devam edersek 3 dünyaya, Türkiye gibi hızla tüketmeye devam edersek 1,5 dünyaya ihtiyacımız olacak. Dünyayı çok hızlı tüketiyoruz. Bu nedenle çevre konusundaki duyarlılık son derece değerli ve anlamlı.  Neden mavi bayrak? Çünkü uluslar arası bir marka ama en önemlisi bir kalite standardı getiriyor. Tanımlanmış kriterleri yerine getirdiğiniz zaman, hem güvenceyi ortaya koymuş oluyorsunuz, hem uluslar arası bilinirliğinizi yükseltmiş oluyorsunuz hem de hepsinden önemlisi çevrenizi, denizinizi koruyup, insanlara kaliteli bir turizm imkanı sunmuş oluyorsunuz. Belki de en önemlisi bu işin sürdürülebilirliğini sağlamak, bizde bunda oldukça iddialıyız” dedi.

 

alt

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu; “bu organizasyonun İzmir’de düzenlendiği için TURÇEV’e teşekkür ediyorum. İzmir Mavi Bayrak’ta 3.sırada. Ama biz bunu yeterli görmüyoruz. İlimizde 32 plaj ve 2 marinamız Mavi Bayrak’a sahip.  Turizmde iddialıysak yüzlü sayılara en kısa zamanda ulaşmamız gerekiyor.  Seferihisar Belediyesi’ni de ayrıca tebrik ediyorum. İzmir’in en çok Mavi Bayrak’a sahip ilçesi oldu. Seferihisar turizm ve çevre bilincini bir arada sergiliyorlar. Türkiye’nin ilk Cittaslow’u olarak örnek durumdalar” dedi.

 

Konuşmaların ardından Ulusal Tören ev sahipliği nedeniyle TÜRÇEV Başkanı Rıza Ekipman tarafından Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür plaketi verildi.
2011 yılında Mavi Bayrak kapsamında yapmış oldukları çevre bilinçlendirme etkinlikleri dolayısıyla Konyaaltı Belediyesi Başkan Yrd. Mustafa Gürbüz ve Akyaka Belediyesi Başkanı’nı temsilen Çevre Birimi Sorumlusu Meltem Biniş’e Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu tarafından, Suntopia Seven Seas Otel Genel Müdürü Şule Billur ve Kaş Marina Genel Müdürü Tuncay Özses’e Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden tarafından plaketleri verildi.

Program Mavi Bayrak almaya hak kazanan Akarca Halk Plajı’na Mavi Bayrak çekilmesi töreniyle tamamlandı.

Seferihisar’da Büyük Akkum Plaji, Akarca Halk Plaji, Ürkmez Halk Plaji, Havacilar Sitesi Önü, İztur-Sertur Plajı, Ömur Beldesi. Angora Beach Resort ve Tahsin Ar Plajı Mavi Bayraklı plajlar oldu.

 

alt

 

alt

 

alt