Türkiye’nin “Sakinleri” Dünyaya Öncülük Edecek

Anasayfa / Haberler / Türkiye’nin “Sakinleri” Dünyaya Öncülük Edecek

Türkiye’nin “Sakinleri” Dünyaya Öncülük Edecek
Türkiye’nin “Sakinleri” Dünyaya Öncülük Edecek

Türkiye Cittaslowları “sakin sakin” Dünyaya önderlik edecek.

Uluslararası Cittaslow Başkanlar Koordinasyon Toplantısı, 9-12 Kasım tarihleri arasında, Norveç’in Ulvik  kentinde yapıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Koordinatörü olarak toplantıya katıldı.
Cittaslow ağının 2018 yılı stratejisi ve  çalışmalarının kararlaştırıldığı toplantı çok başarılı geçti. Türkiye açısından 2 önemli gelişme yaşandı. İlki, Mudurnu’nun adaylık dosyası “olumlu” görüşle teslim alındı. Mudurnu önümüzdeki aylarda Türkiye Cittaslow ailesinin 15. Üyesi olacak.

İkincisi, Birleşmiş Milletler nezdinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda başlatılan çalışma uygun bulundu ve desteklenmesi kararlaştırıldı.

Türkiye Cittaslowları, Birleşmiş Milletlerin 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesi amacıyla koyduğu 17 hedefi yol haritası olarak kabul etti. Her cittaslow, yıllık ilerleme raporları hazırlayarak Birleşmiş Milletlere sunacak.Böylece tüm dünyaya, küresel sorunlara yerelde nasıl başarılı  çözümler üretilebildiği gösterilmiş olacak.

Tunç Soyer, “Türkiye’den 14, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 3 Cittaslow’un imzalayarak taahhüt altına aldıkları belge, 30 ülkede 238 Cittaslow’a tavsiye edilecek. Türkiye’nin bu konudaki öncülüğü  tüm başkanların  takdirini  topladı, bu da bize büyük gurur yaşattı.” dedi.