Ürkmez’li Gençler Almanya’dan döndü

Anasayfa / Haberler / Ürkmez’li Gençler Almanya’dan döndü

Ürkmez’li Gençler Almanya’dan döndü

Ürkmez Gençlik Merkezi’nden 12 öğrenci ve 6 eğitmen, “Mix It Up” Gençlik Değişimi Projesi kapsamında gittikleri Almanya’nın Hamm şehrinden hayatları boyunca unutamayacakları anılar ve tecrübelerle döndü.

Seferihisar Belediyesi Ürkmez Gençlik Merkezi ve Hamm Belediyesi Das Haus Der Jugend (Almanya) ortaklığıyla hazırlanan “Mix It Up” Gençlik Değişimi Projesi 31 Mart – 07 Nisan tarihleri arasında Hamm’da gerçekleştirildi. Projeye Salih Değerli Lisesi’nde eğitim gören 12 Türk öğrenci, 12 Alman genç ve her iki ülkeden 6 eğitmen katıldı.

Projenin çalışmaları kapsamında Türk kültürü, örf ve adetleri Alman gençlere tanıtıldı. Gençler modern dans, halk oyunları, Aşuk ile Maşuk, Hacivat Karagöz, kanto, kına gecesi ve bağımlılık ve sonuçları hakkında çarpıcı mesajlar veren bir pantomim gösterisi hazırladı ve Hamm’da Alman gençler karşısında sergilediler.

Salih Değerli Çok Programlı Lisesi Öğretmenleri Dinç Sarayköylü, Aycan Sarayköylü, Seferihisar Belediyesi Eğitim Danışmanı Seval Doğanlar eşliğinde öğrenciler Neslihan Taş, Ayşenur Cinsel, Seda Bilgi, Fatma Öner, Didem Daşkın, Gülbahar İgde, Fırat Demir, Serkan Keskin, Ahmet Çukur, Kadir Güven, Fuat Cahat, Volkan Bozdemir isimli öğrenciler Almanya’daki programa katıldı.

Bu çalışmaların yanı sıra Türk gençler Alman ev sahipleri rehberliğinde Hamm, Duesseldorf ve Köln şehirleri gezdiler. Proje sonrasında unutamayacakları anılarla Türkiye’ye dönen gençler Alman dostlarını misafir edecekleri yeni bir Gençlik Projesi çalışmalarına başladılar. Alman heyetinin Ekim ayı içerisinde Ürkmez’e gelmesi planlanıyor.

Seferihisar’a döndükten sonra öğretmenleriyle birlikte Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ziyaretinde bulunan öğrencilere Başkan Soyer, öğrencilerin Hamm ziyareti görüntülerinden oluşan slayt gösterisini izledi. Bu tür projelerin öneminden bahseden Başkan Soyer, bundan sonra da belediye imkanları dahilinde öğrencileri yurtdışından yaşıtlarıyla buluşturacakları, bunun hayatları ve eğitimleri boyunca kendilerini çok olumlu yönde fayda sağlayacağını vurguladı.

ÖĞRENCİLER ŞUNLARI SÖYLÜYOR

Neslihan Taş 17: Bu çalışmalarla ilgili öğretmenlerimiz bize bilgi verdi. İlk başta başka bir ülkeye gidip oradaki gençlerle birlikte bir hafta ortak çalışmalar yapma fikri hayal gibiydi. Proje çalışmaları başladıktan sonra uçak biletlerimiz ve vizelerimiz geldi. O andan sonrası çok daha heyecanlıydı. Farklı kültürden insanlarla tanışmak onların kültürlerini görüp yaşadıkları şehirleri gezmek çok eğlenceliydi. Ayrıca Türk örf ve adetlerini Alman dostlarımıza tanıttık. Hamm’da çok ilgi gördük ve uzun ömürlü arkadaşlık ilişkileri kurduk. Çalışmalarımızın devam etmesini umuyorum.

Didem Daşkın 17: Almanya’da Türk ve Alman arkadaşlarımla hiç unutamayacağım bir hafta geçirdim. Dans, pantomim, halk oyunları, Hacivat-Karagöz, Aşık ile Maşuk gibi farklı çalışma alanlarımız vardı. Ayrıca Türk yemeklerinden örnekler gösterdik. Tüm Alman dostlarımızın ilgilerini çeken , eğlenceli çalışmalar oldu. Ekim ayında Alman grubunun Ürkmez’e gelmesi için yeni bir proje hazırlanıyor. Umarım önümüzdeki yıllarda projelerimiz devam eder.

 

{gallery}hamm-dans{/gallery}