Ulamış Mahallesi’nde reçel ve konserve üretim tesisi açıldı

Anasayfa / Haberler / Ulamış Mahallesi’nde reçel ve konserve üretim tesisi açıldı

Ulamış Mahallesi’nde reçel ve konserve üretim tesisi açıldı
Ulamış Mahallesi’nde reçel ve konserve üretim tesisi açıldı

Ulamış’ta mandalina ve enginar ürünlerinden elde edilecek reçel ve konserve üretim tesisi açıldı.

İzmir Kalkınma Ajansı finansal desteğiyle, S.S. Ulamış Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yürütücülüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri ortaklığı, Seferihisar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakçiliğiyle yürütülen “İşlenmiş mandalina ve enginar ürünlerinin çeşitliliğinin sağlanarak ürünlerin iç ve dış pazarda yer alması projesi” nin kapanış toplantısı ve tesisin açılışı töreni gerçekleştirildi.

Seferihisar Ulamış Mahallesi’nde düzenlenen kokteylle yapılan açılışta konuşan Kooperatif Başkan Vekili Arif Ertem, şirketin 21 kurucu üye ile 1969 yılından başlayan faaliyetlerini anlatarak başladığı konuşmasında; “ Projemiz ajansa sunulan 248 proje arasında 46 başarılı proje arasında yer aldı ve 2012 Kırsalda Ekonomik Çeşitlilik Mali Destek Programı’ndan destek almaya hak kazandı. Bu proje SS Ulamış Köyü Tarımsal Kooperatifine ve yöremize 120 Bin TL alt yapı harcamaları 297.450 TL’si makine ekipman ve hizmet alımları olmak üzere 417.450 TL tutarında yatırım yapılmıştır. Bizler bir hayal kurduk, hayalimizin birimci aşamasını gerçekleştirmekten çok mutluyuz. Şimdi ikinci bir hayalimiz var; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ndan yararlanmak üzere başladığımız Zeytinyağı Dolumu ve Paketleme Tesisi Projesi’nin sonuçlandırılması. Bu projelerin hazırlanmasında sonsuz destek veren ve bizi cesaretlendiren Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve tüm belediye personeline çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

alt

 

Açılışta konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Biz iki senedir düzenli aralıklarla buluşuyoruz. Her toplantı kabus gibi başladı, nasıl altında kalkacağız diye. Bu ekip gerçekten mucizeler yarattı ve yoktan var oldu. İki sene öncesini hatırlarsanız aşağıdaki tesis çökme noktasına gelmişti. Şimdi göğsümüzü kabartan bir tesis şeklinde. Bu tesisi kuranların ruhu şad olsun. Bugün burada açılışını yapacağımız tesis, 50 yıldır var olan ve sadece zeytinyağı üzerine çalışan bu tesise yeni bir ufuk kazandıracak. Artık mandalina reçeli ve enginar konservesi üretecek. Diliyorum ki bu tesisten Ulamış Kooperatifi ve Ulamış’ta yaşayan vatandaşlarımız bir taşla iki kuş vuracaklar. Hem ürünlerini daha iyi değerlendirme olanağını yakalayacaklar, hem de ikinci kez aynı üründen bir değer elde etmenin önü açılmış olacak. Bu da çok heyecan verici. Yönetim Kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu tesis hem Ulamış’a hem ilçemize hayırlı olsun” dedi.

Mandalina Reçeli ve Enginar Konservesi  üretim tesisi, kısa vadede yurtiçi, uzun vadede yurtdışına ürün göndermeyi planlıyor. 

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt