“Uluslararası Cittaslow Komite Toplantısı” KKTC’de gerçekleşti

Anasayfa / Haberler / “Uluslararası Cittaslow Komite Toplantısı” KKTC’de gerçekleşti

“Uluslararası Cittaslow Komite Toplantısı” KKTC’de gerçekleşti
“Uluslararası Cittaslow Komite Toplantısı” KKTC’de gerçekleşti

08-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Kuzey Kıbrıs Cittaslow ağı ev sahipliğinde “Uluslararası Cittaslow Komite Toplantısı” gerçekleşti. Toplantıya Polonya, İtalya ve Türkiye’den belediye başkanları katılım gerçekleştirdi.

Kuzey Kıbrıs Ağında bulunan Yeniboğaziçi, Lefke, Mehmetçik, Geçitkale ve Tatlısu belediyelerinin ev sahipliği yaptığı toplantıya İtalya’dan katılan Cittaslow Uluslararası Birliği Cittaslow Genel Başkanı Stefano Pisani, Genel Direktörü Pier Giorgio Oliveti ve Uluslarası Bilim Komitesi Başkanı Guiseppe Roma’nın yanı sıra Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Yeniboğaziçi belediye başkanı Mustafa Zurnacılar, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, İtalya’dan ve Polonya’dan gelen belediye başkanları katıldı.

Cittaslow Komite Toplantısı’nda Rusya’dan ilk Cittaslow ünvanlı kent ardından Polonya ve İtalya’dan kentler yapılan törenle Stefano Pisani ve Giorgio Oliveti tarafından Cittaslow sertifikalarını aldı. 2020 yılı planları hakkında konuşmaların yapıldığı toplantıda Cittaslow Akademisi ve Kılavuzu oluşturulmasına karar verildi. 2020 yılından sonra ilk olarak Cittaslow başkenti olan Orvieto’da başlayacak olan akademinin daha sonra diğer ülkelerde de kurulmasına karar verildi. Ayrıca Cittaslow tarımı üzerine gerçekleşecek çalışmalara da değinildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar toplantı süreci içinde ziyarette bulunarak katılımcılara buluştu.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin konuşmasında, Seferihisar’da hayata geçirilen tohum merkezi ve ata tohumu olan Karakılçık buğdayı hikayesine değinerek, Seferihisar’ın tarımsal alanda proje için işbirliği konusunda tüm desteğini vereceğini paylaştı. Başkan Yetişkin “Bu önemli toplantıyı Kuzey Kıbrıs Ağının ev sahipliği yapmasından dolayı mutluluk duyuyor, öncelikle kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. 2009 yılında Türkiye’de Seferihisar’da yerel kalkınma modelini Cittaslow çatısı altında başlatarak bu sürecin ilk adımını attık. Aradan geçen 10 yıllık süreçte hayata geçirdiğimiz projelerimiz ile kentlerimizin kimliğini gün yüzüne çıkarmak, Türkiye’de toplam 17 Cittaslow üyesi kent ve Kıbrıs’ta 5 üye kent ile yerel kalkınma modelini korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Cittaslow felsefesini hem ülkemizde hem de Kıbrıs’ta güçlü bir şekilde temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, 2021 yılında İzmir’in ev sahipliği yapacağı Uluslararası Terra Madre fuarı için Uluslararası Cittaslow Komite Toplantısı’na 2021 yılında Seferihisar’ın ev sahipliği yapması için talebini genel merkeze iletti.

Cİttaslow’un Kuzey Kıbrıs Ağı olan Yeniboğaziçi, Mehmetçik, Lefke, Geçitkale ve Tatlısu ilçelerine gerçekleşen ziyaretlerden sonra etkinlik sona erdi.