UNESCO SEFERİHİSAR’I KEŞFETTİ

Anasayfa / Haberler / UNESCO SEFERİHİSAR’I KEŞFETTİ

UNESCO SEFERİHİSAR’I KEŞFETTİ
UNESCO SEFERİHİSAR’I KEŞFETTİ

İzmir’in tarihsel ve kültürel zenginliklerini görmek, 8 bin yıllık kültürel miras listesine girmeye değer antik kentlerini keşfetmek üzere UNESCO’dan 30 kişilik ekip Seferihisar’ı keşfetti.
8-9 Temmuz tarihlerinde Alsancak Swissôtel Grand Efes’te yapılan “Kültür-Turizm: Avrupa Akdeniz Kültürlerarası Köprüler” temalı kongrede konuşmacı olarak yer alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Unesco ekibini Seferihisar’da ağırladı. Teos Antik Kenti, Sığacık Kale İçi’nde incelemelerde bulunan ekibe, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Belediye Personelleri rehberlik etti. Başkan Soyer ekibe Teos ve Sığacık Kalesi hakkında bilgi verirken, dünyanın oyuncular birliğinin Teos’ta yaşadığını, sahneye çıktığını vurgulayarak “Bu Hollywood için bile dikkatini çekecek önemli bir malzemedir” dedi.
İlçe Kaymakamı Şakir Erden’in de katıldığı öğle yemeğinin ardından ekipte yer alan Yunanistanlı Prof. Dr. Titika Stassinopoulos İzmir’de çok güzel ağırlandıklarını İzmir’in ve Seferihisar’ın büyük kültür hazineleri olduğunu belirterek, bundan sonraki çalışmalarında önemli yer tutacağını belirtti.  Stassinopoulos Başkan Soyer’e bir teşekkür plaketi ve Yunanistan’dan getirdiği özel hediyelerini takdim ederek, teşekkür etti.
Unesco heyeti Seferihisar gezisinin ardından akşam saatlerinde ülkeden ayrılacak.