Yargı, Orkinos Çiftliği’ne DUR dedi

Anasayfa / Haberler / Yargı, Orkinos Çiftliği’ne DUR dedi

Yargı, Orkinos Çiftliği’ne DUR dedi
Yargı, Orkinos Çiftliği’ne DUR dedi

Sığacık’ta kurulmak istenen orkinos çiftliği için verilen “ÇED olumlu” kararına karşı Seferihisar Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevreci STK’lar ve Sığacıklı balıkçılar verdikleri hukuk mücadelesini kazandı. Karar İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Kentimize zarar verecek hiçbir projeye geçit yok

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Çiftliğin kurulmaması adına sergilenen duruş çok önemli. Bu çiftliğin kurulmaması adına öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, Avukatımız Şehrazat Mercan, STK’lar ve çevreci gönüllüler ile birlik olarak mücadelemizi sürdürdük. Biz çocuklarımıza temiz bir kent, temiz bir deniz bırakmak istiyoruz. Kentimize, denizimize zarar verecek hiçbir projeye geçit vermemek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sığacık Körfezi’nde Başaranlar Su Ürünleri tarafından yapımına başlanan Orkinos Çiftliği’ne karşı Seferihisar Belediyesi ve bölge halkı 12 yıldır mücadele ediyor.

ÇED olumlu kararını iptal eden İzmir 1. İdare Mahkemesi kararını bu bilirkişi raporuna dayandırdı.

Bilirkişi Raporu;

Orkinos çiftliğinin etkilerini çevre mühendisliği, zooloji, turizm İşletmeciliği ve su ürünleri mühendisliği açılarından inceleyen bilirkişi heyeti raporlarında şu hususlara dikkat çekti:

ÇED raporuna dayanak olan örnekler, bakanlıkça yetkilendirilmiş numune alma yetkilileri tarafından alınmamıştır.

Örnekleme noktaları olarak verilen koordinatlar bilimsel raporda yer alan koordinatla örtüşmemektedir.

Bilimsel rapora esas ölçüm sonucu olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Sığacık Körfezi içinde kurulmuş olan orkinos çiftliği Akdeniz Foku’nun yaşam alanı içerisindedir. Türün aktif yaşam alanını sınırlamaktadır.

Cittaslow Üyelik kriterleri arasında yer alan çevre faktörleri maddesinde yer alan su temizliği ve biyoçeşitlilik azalması kriteri balık çiftlikleri ve orkinos çiftliği ile tehlikeye girecektir.

Başarısı bilimsel verilerle kanıtlanmış bu turizm pazarlama stratejisini sekteye uğratacak, çevreyi tehlikeye atacak her türlü risklerden uzak durulmalıdır.