SEFERİHİSAR’A İTO’DAN FAYTON HEDİYESİ

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’A İTO’DAN FAYTON HEDİYESİ

SEFERİHİSAR’A İTO’DAN FAYTON HEDİYESİ
SEFERİHİSAR’A İTO’DAN FAYTON HEDİYESİ

İzmir Ticaret Odası,  özel tasarımla yaptırdığı “İzmir Faytonu”nu, “Yavaş Şehir”  unvanını alan Seferihisar Belediyesi’ne hediye etti.
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Akın Kazançoğlu ile Jak Eskinazi, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Necmi Çalışkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Sümer Rahmi Nemli ile Hüseyin Payzın, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etti. Soyer ile daha önce İTO’da birlikte çalıştıklarını belirten Demirtaş, “Belediye Başkanı olarak da başarılı olacağınıza inanıyorum. Her konuda destek vermeye hazırız” dedi. Seçimlerin üzerinden bir yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına karşın Seferihisar’da son derece başarılı çalışmalar yapıldığını belirten Demirtaş, özellikle Yavaş Şehir unvanının alınmasının çok önemli olduğunu söyledi.
FAYTON SEFERİHİSAR’A YAKIŞACAKTIR
Yavaş Şehir felsefesinin ilçenin özellikle turizm, ticaret ve sosyal yaşamın gelişiminde büyük rol oynayacağına inandığını ifade eden Demirtaş, “Seferihisar, Yavaş Şehir olarak dünyaya açılırken, İzmir’in marka kent olmasına da katkı sağlayacaktır. Biz de Seferihisar’daki bu güzel ve hızlı gelişime Oda olarak katkı koymak istedik. Odamız tarafından İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin özel tasarımıyla yaptırılan, İzmir Faytonu’nu Seferihisar’a hediye ediyoruz. İzmir Faytonu’nu Yavaş Şehir Seferihisar’a, yavaş şehir felsefesine yakışacağına inanıyoruz” diye konuştu. Seferihisar’ın doğal ve tarihi zenginlikleri ile İzmir’in çok önemli bir ilçesi olduğunu belirten Demirtaş, bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Mimari yapının tarihi mirasa göre yenilenmesi, kentsel dönüşüm gerekiyor. Seferihisar da bir Alaçatı olabilir” dedi.
İTO ÖNCÜ OLDU, DİĞER KURUMLARIN İZLEMESİNİ BEKLİYORUZ
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de, İTO’nun İzmir Faytonu’nu belediyeye hediye etmesinden çok büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Faytonun güzelliği ve ruhuyla, yavaş şehir felsefesine son derece uygun bir ulaşım aracı olduğunu belirten Soyer, “Tam da bizim istediğimiz şey olduğu için bu hediyenin bizim için anlamı daha da büyük. İTO Başkanı Sayın Demirtaş’a ve tüm yönetim kurulu üyelerine bu karar nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi. Faytonu yeni yayalaştırılacak alanlarda, Sığacık – Teos, Seferihisar – Sığacık arasında kullanacaklarını belirten Soyer, “İTO bu anlamda çok önemli bir öncülük yaptı. Diğer kurum ve kuruluşlardan bu faytonun arkasının gelmesini bekliyor” dedi.
Seferihisarın yenilenmesi, özellikle mimarisinin, kentsel dönüşümünün sağlıklı ve tarihi değerlerine uygun olarak yapılması için çalıştıklarını belirten Soyer, “Bu konuda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin destek olmasını, bizi adeta bir açıkhava laboratuarı gibi kullanmasını istiyoruz. Bunun için de İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı olan Sayın Demirtaş’ın desteğini bekliyoruz” dedi. Demirtaş, üniversite olarak da projelerin hazırlanması için İEÜ olarak da hertürlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Ziyaretin ardından İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Durmazer, İTO’nun hediye ettiği İzmir Faytonu ile ilçede bir tur atarken, Seferihisarlılar faytonu alkışlarla karşıladı.