“YAVAŞ YAŞAMALI” PARÇASINI HEDİYE ETTİ!

Anasayfa / Haberler / “YAVAŞ YAŞAMALI” PARÇASINI HEDİYE ETTİ!

“YAVAŞ YAŞAMALI” PARÇASINI HEDİYE ETTİ!
“YAVAŞ YAŞAMALI” PARÇASINI HEDİYE ETTİ!

Sakin Şehir (Cittaslow) gönüllüsü Demir Demirkan, Twitter’daki takipçileriyle birlikte yazdığı Türkiye’nin ilk açık kaynak (open source) şarkısı olan “Yavaş Yaşamalı” adlı parçasını Seferihisar’a hediye etti.

Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından, besteci, söz yazarı, prodüktör ve yorumcu yönleriyle tanıdığımız Demir Demirkan, popüler paylaşım sitesi Twitter’da takipçileri ile birlikte “Yavaş Yaşamalı” adında şarkı besteledi ve Türkiye’nin ilk ve tek sakin şehri olarak bilinen Seferihisar’a hediye etti.

Türk rock müziğinin en başarılı sanatçılarından Demir Demirkan şarkı bestelemek için sıra dışı bir yol izledi. Popüler paylaşım sitesi Twitter’daki takipçilerinden, hayatı yavaş ve sindirerek yaşamaya davet eden sözler yazmalarını isteyen Demir Demirkan, gönderilen sözleri bir araya toplayarak “Yavaş Yaşamalı” isimli parçasını oluşturdu. Takipçilerinin dizelerini düzenleyip, yorumlayan Demir Demirkan’ın bu yeni parçası aynı zaman Türkiye’de yapılmış ilk açık kaynak (open source) şarkı.
“Yavaş Yaşamalı” şarkısını, Türkiye’nin ilk ve tek yavaş ilçesi olarak bilinen Seferihisar’a hediye etme kararı alan Demir Demirkan, 30 Nisan 2010, Cuma günü Seferihisar Sığacık Limanı’nda düzenlenen basın toplantısı ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Belediye Meclis üyeleri ve Seferihisar halkı ile biraraya geldi.

DEMİR DEMİRKAN’IN SEFERİHİSAR’A HEDİYE ETTİĞİ “YAVAŞ YAŞAMALI” PARÇASI

{vimeo}11376522{/vimeo}

Seferihisar Belediyesi’ne armağan ettiği “Yavaş Yaşamalı” isimli şarkısının, Türkiye’nin ilk open source yani açık kaynak parçası olduğunu belirten Demir Demirkan, basın toplantısındaki mini konserinin ardından, projeyle ilgili “Twitter’da takipçilerim ile konuşurken konu insanların iş ve özel yaşamında yapmak istemeyip, zorunda kaldıkları şeylere geldi. Buradan yola çıkarak, onlardan hayatı aslında nasıl yaşamak istedikleriyle ilgili sözler göndermelerini istedim. Gelen dizeleri derleyerek, yorumladığım bu parçanın Seferihisar ile bu kadar özdeşleşebileceğini bende düşünmemiştim” dedi.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, Demir Demirkan’ın bu özel jestiyle ilgili; “Demir Demirkan, saygıyla ve takdirle izlediğim bir sanatçı. Küreselleşmenin hızıyla teker teker yitirmeye başladığımız değerleri hatırlatması çok güzel. Demir Bey, insanın insana yabancılaştığı dünyamızda, insani değerlerimizi ve insana daha çok yakışan bir yaşam tarzını öne çıkartarak sanatıyla buluşturmuş. Bu buluşma hem kendisiyle aynı yolda yürüdüğümüzü gösteriyor hem de çıktığımız “Cittaslow” yolculuğunda elimizi güçlendiriyor. Bu güzel çalışmasını Seferihisar halkına armağan etmesi ise bizi ayrıca onurlandırıyor ve çok mutlu ediyor. Öncelikle, küreselleşmenin hızına ve yıkıcılığına teslim olmayan böyle bir sanatın mümkün olduğunu gösterdiği için sonra da bu eserini armağan ederek tüm Seferihisarlıları ve bu projenin destekçilerini onurlandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Demir Bey, Seferihisar ve Sakin Şehir sanatçısıdır ve Seferihisar, tarihinin en güzel hediyelerinden birini sunan Demir Bey için daima sakin bir yuva, sığınak olacaktır.

Demir Demirkan Kimdir?
1992’den beri tanınmış rock ve heavy metal gruplarında müzik yapan Demir Demirkan Los Angeles’te Scott Henderson, Frank Gambale, Paul Hanson gibi isimler ile de çalışmıştır. Yaptığı çalışmalar arasında reklam/TV jingle’ları, dizi ve film müzikleri bulunmakta, solo albümlerinin yanı sıra Şebnem Ferah, Sertap Erener ve daha birçok ünlü ismin prodüktörlüğünü de yapmaktadır. Demirkan’ın bestelediği ‘Every Way That I can’ parçası 2003 yılında Türkiye’ye Eurovision Yarışmasında birincilik kazandırmış ve dünya marketlerinde 400.000 adet single satışı yapmıştır. Demir Demirkan, Sertab Erener ile dünyaya sunmak üzere oluşturdukları “Painted On Water” adlı projede prodüktörlüğü Norah Jones’un Grammy rekortmeni “Come Away With Me” adlı albümünün prodüktörü Jay Newland ile paylaştı. Demir Demirkan “Painted On Water” albümünde besteci, gitarist, aranjör, yorumcu ve co-prodüktör olarak yer almaktadır.

“YAVAŞ YAŞAMALI” İSİMLİ ŞARKININ SÖZLERİ

Karınca kararınca diyip çıkmak lazım yola

Fazla bir şey almamalı insan yanına

Yollarda saklıdır sürprizler nasıl olsa

Gözlerini kısıp, dalıp ufka gitmeli insan ara sıra

Hayatı yavaş yavaşYavaş yavaş hayatı

Sindirerek yavaş yavaş yaşamalı

Her sabah uyanmak aynı güne

Günleri çoğaltmaktan başka neyi değiştirdi

Yine buğulu görüyorum dünyayı sanki

Sen misin yorgun olan dünya

Yoksa ben mi

Hayatı yavaş yavaş

Yavaş yavaş hayatı

Sindirerek yavaş yavaş yaşamalı