YENİ HAYVAN BAKIMEVİ’NİN TEMELİ ATILDI

Anasayfa / Haberler / YENİ HAYVAN BAKIMEVİ’NİN TEMELİ ATILDI

YENİ HAYVAN BAKIMEVİ’NİN TEMELİ ATILDI
YENİ HAYVAN BAKIMEVİ’NİN TEMELİ ATILDI

Temel atma töreni öncesi acımasız insanlar tarafından öldürülen, işkence gören tüm hayvanlar adına ÇINAR fidanı dikildi.

Temel atma töreni öncesinde  konuşma yapan dernek başkanı Fevziye Kanat Özkan: Etkinliğimizi  havada karada ve suda insan eliyle işkence gören, sömürüye alet olan, esaret altındaki tüm türlerin özgürlüğüne adıyoruz . Çevre ve Orman bakanlığı’nı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı, Sağlık Bakanlığı’nı ve yerel yönetimleri görevlerini yapmaya çağırıyoruz!!

Yetkililerin, “resmi olarak da”sorumlu oldukları doğayı ve hayvanları korumak zorunda olduklarını hatırlatmak, bu süreçde “yasadışılığın” ortadan kaldırılması için toplanıyoruz.

Hayvanları Koruma Yasası olarak bilinen 5199 sayılı Kanunun, acilen değişmesini istiyoruz. Hayvana yapılan şiddetin, işkencenin idari para cezası karşılığı geçiştirilmemesini istiyoruz!!! Hayvanlara karşı işlenen tüm haksız fiillerin “ceza hukuku kapsamına alınmasını”, şiddet uygulayan suçluların, mahkemelerce yargılanarak gerekli cezaları almalarını istiyoruz.

Toplumdaki en zayıf halkaya yönelttiğimiz şiddet, aslında hepimize yöneltilmiştir. Gözlerimizi kapayarak, “Önce insan hakları” diyerek sorumluluğumuzu üzerimizden atamayız. Çünkü hayvana işkence,  aynı zamanda bir insan hakları ve etik sorunudur” diyen dernek başkanı Fevziye Kanat özkan “Soruyoruz: Onların hakkını savunacak mekanizmalar çalışmadığı sürece, Türkiye uygarlık düzeyine ulaşabilecek mi?” dedi.

Seferihisar’da çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla destek verdikleri törende bir konuşma yapan Seferihisar Müftüsü  Şükrü Demirel  önümüzdeki hafta camilerde hayvan sevmenin ve onları hoş tutmanın ne kadar sevap olduğu  konusunda hutbe konuşması yapacaklarını söyledi.

Bakım evi yapımı için  belediyeye  4.000.TL bağış

Seferihisar Doğa ve Hayvan Dostları Derneği tarafından çeşitli bağışlarla topladıkları 4.000.TL bağış çekini belediye başkan yardımcıları Nilgün Durmazer ve Hüseyin Ercan’a verildi..

Dernek başkanı Özkan “ Yeni bakımevinin yapımında kullanılmak üzere bizde dernek olarak katkı koymak istedik.” Dünya Hayvanları Koruma Günü ” etkinliğimizde yeni bir bakımevi projesinin başlaması adına start veren değerli Belediye Başkanımıza, yerel basının bizleri yalnız bırakmadığı bu günde belediye yetkililerine,Seferihisar Müftüsüne , burada bulunarak destek veren tüm sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine vede değerli konuklara gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.

Törene katılan konuklara  nohutlu pilav ve ayran ikram edildi..

Haber ve fotoğraf: www.seferihisar.com