Yenilenebilir Enerjide Model Yaratılacak

Anasayfa / Haberler / Yenilenebilir Enerjide Model Yaratılacak

Yenilenebilir Enerjide Model Yaratılacak
Yenilenebilir Enerjide Model Yaratılacak

Son dönemlerde yenilenebilir enerji konusunda yatırımlarını arttıran Seferihisar Belediyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu’yla beraber “Yenilenebilir Enerji Çalıştayı” düzenledi.

Seferihisar Sığacık’ta bulunan Teos Yazar Evi’nde gerçekleşen çalıştaya Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin, komisyon üyeleri, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çallı, Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Yönetimi Kurulu Üyeleri katıldı.

Çalıştayda ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin ve komisyon üyeleri Erdinç Özen, Arif Künar, Ebru Çalışkan, Erdinç Tezcan birer sunum gerçekleştirdi. Ayrıca Çin’den yenilenebilir enerji sektörünün öncü firmalarından Renewable Energy Products From China adına Mr. Roc Zhang, skype üzerinden bağlanarak kullanılan son teknolojiler hakkında bilgiler paylaştı.

Toplantıda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının kullanımını ve yayılmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda Seferihisar’da kurduğumuz enerji kooperatifi ile çalışmalarımız sürüyor. Seferihisar’ı güneş enerjisiyle aydınlatmak temel hedefimiz. Bugün, Sığacık Yazar Evi’nde, ODTÜ MD Enerji Komisyonu ortaklığıyla “Yenilenebilir Enerji Çalıştayı” düzenledik. Mevcut mevzuatı, eksiklerini, iyileştirmek ve uygulamaları yaygınlaştırmak için yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Çok değerli hocalarımızın sunumlarını izliyoruz. Bir sonuç bildirgesi hazırlayacağız. Çalıştaya katkıları nedeniyle ODTÜ MD Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin ve çok değerli komisyon üyelerine çok teşekkür ediyorum.”

Çalıştayda yenilenebilir enerji alanında mevzuat çalışmaları ve enerji kooperatifleri, güneş ve rüzgar enerji santrallerinde yeni teknolojiler, Türkiye ve dünyada jeotermal enerji, enerji verimliliği üzerine yeni öneriler ve enerji projelerinin finansmanı üzerine sunumlar gerçekleştirildi. Çalıştay boyunca katılımcılar bilgi ve deneyim paylaşımında bulunarak enerji alanında yeni, verimli ve sürdürülebilir bir kent modeli yaratmak adına öneriler ortaya koydular. Yenilenebilir enerji alanında komisyon çalışmaları, kamu binalarında enerji verimliliği sağlanması, yerel yönetimler tarafından kent içi teşvik mekanizmaları geliştirilmesi, çocuklarda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında farkındalık yaratılmasına yönelik proje ve eğitim çalışmaları, enerji alanında yeni teknolojiler ve finansman kaynakları geliştirmek adına somut adımlar atıldı.

Çalıştayın sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.