SAHNEDE TESTİDE KEBAP ZİYAFETİ

Anasayfa / Haberler / SAHNEDE TESTİDE KEBAP ZİYAFETİ

SAHNEDE TESTİDE KEBAP ZİYAFETİ
SAHNEDE TESTİDE KEBAP ZİYAFETİ

Seferihisar’da devam eden Kültürler Buluşması’nın Yozgatlılar Gecesi’nde, Yozgat’ın meşhur Testi Kebabı sahnede Kaymakam Şakir Erden ve Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Yozgat’ın Çiçekli ilçesi Belediye Başkanı Davut Yıldırım tarafından kırıldı.

 

VİDEO:

{vimeo}30757935{/vimeo}

 

Seferihisar’da yaşayan farklı kültürlerin 6 gün sürecek buluşmasının dördüncü gününe ev sahipliği yapan Yozgatlılar, yöresel zenginliklerini Seferihisarlılarla paylaştı.  Programdan önce Yozgatılar derneği standında Arap Aşı, Sulu Köfte, Madımak Aşı, Kavurga, Testi Kebabı ve Sini Tatlısı ikramı yapıldı. İlçe Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yozgat Çiçekli Belediye Başkanı Davut Yıldırım, Bornova Yozgatlılar Derneği Başkanı Edip Şahin, diğer dernek başkanları ve temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı gece, Seferihisar’da yaşayan Yozgat’lı çocukların bulgur çekme ve köfte dövme gösterisiyle başladı. Gece Yozgat Sorgun, Akdağ Madeni ve Saraykent yörelerine ait kıyafetlerin sergilendiği defile ile devam etti.

 

 

Seferihisar Yozgatlılar Derneği Başkanı Tekin Bucak geceyle ve etkinlikle ilgili yaptığı konuşmasında, etkinliğin “Barış” teması üzerine vurgu yaptı ve “Türk Milleti’nin özünde var kardeşliği pekiştirmek ve gelecek nesillere taşımak istiyoruz. Biz Seferihisar’da böyle yaşıyoruz, tüm Türkiye’ye yayılsın istiyoruz. Bu sıcak ortamı yaratan, zenginliğimizi ortaya çıkartan Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yozgatlılar Derneği Başkanı Tekin Bucak, Kaymakam Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yozgat Çiçekli Belediye Başkanı Davut Yıldırım ve diğer dernek başkanlarını sahneye davet ederek, Yozgat yöresinin meşhur “Testi Kebabı”nı sahneye getirtti. Bir çekiçle birlikte gelen testi, Kaymakam Şakir Erden tarafından kırıldı ve içindeki kebap ortaya çıktı. Ardından sahneye getirilen pasta hep birlikte kesilerek gecenin kutlaması yapıldı.

Gecenin eğlence kısmı Yozgat Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileriyle başladı. Ardından sahneye çıkan Yozgat’lı sanatçı Murat Balaban yaklaşık 1,5 saat süren konserinde Yozgat’ın yöresel türkülerini seslendirdi.  Gece hep birlikte çekilen halaylar, seslendirilen türkülerle sona erdi.

 

 

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLULULAR SAHNE ALIYOR

19 Ekim Çarşamba akşamı Kültürler Buluşması’nın ev sahipliğini Seferihisar Doğu ve Güneydoğu Anadolulular Derneği gerçekleştirecek. Etkinliğin son gecesi olan 20 Ekim Perşembe akşamı Afyonkarahisar’lılar Gecesi gerçekleşecek.