Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Seferihisar’da Satıldı. 1/2 Litre Zeytinyağı 22.000 Liraya Alıcı Buldu.

Anasayfa / Haberler / Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Seferihisar’da Satıldı. 1/2 Litre Zeytinyağı 22.000 Liraya Alıcı Buldu.

Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Seferihisar’da Satıldı. 1/2 Litre Zeytinyağı 22.000 Liraya Alıcı Buldu.
Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Seferihisar’da Satıldı. 1/2 Litre Zeytinyağı 22.000 Liraya Alıcı Buldu.

Seferihisar’da bulunan yaşlı zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağları, müzayedeyle satıldı.
Seferihisar Belediyesi’nin düzenlediği müzayedede, Teos Antik Kentindeki 1800 yıllık zeytin ağacından elde edilen yarım litrelik zeytinyağı şişesi 22 Bin Liraya alıcı buldu.

Seferihisar Belediyesi yaptığı araştırmayla ilçe genelinde 500 yaş ve  üzerinde olan 200 zeytin ağacı tespit etti. Özel olarak toplanan zeytinler, Seferihisar Belediyesi Zeytinyağı Fabrikası’nda geleneksel yöntemlerle sıkıldı. Ortaya çıkan tarih kokulu yağlar bu yıl 2.kez düzenlenen müzayedeyle satıldı.

Müzayede öncesinde verilen kokteylde, Kültür Modern Brass Ensemble grubu akustik bir konser verdi. Ardından, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk zeytinciliğine 33 yıl emek veren, uzun yıllar, Tariş Tarımsal Satış Kooperatifi Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan  Cahit Çetin’e plaket vererek teşekkür etti. Etkinlikte Salyangoz Suluboya ve Seferihisar Belediyesi Seferi Ressam resim grupları atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Teos Antik Kenti’nde bulunan 1800 yaşındaki zeytin ağacının gölgesinde düzenlenen müzayedeyi Münadi Nedim Atilla yönetti.  Anıt ağaçlardan hazırlanan zeytinyağları yaşları ve asit oranlarına göre 6’lı ve 12’li paketler halinde açık arttırmaya sunuldu. Müzayede, koku ve tadım testleri ile başladı, toplam 137 litre yağ, 49 bin 200 lira karşılığında alıcı buldu. Müzayede sonunda ise, 1800 yaşındaki anıt ağaçtan elde edilen yarım litrelik zeytinyağı,  özel şişesinde tek başına satıldı. Bu özel şişe,  Şah Tuğrul İnşaat Şirketi’nin sahibi Şah Tuğrul tarafından 22 bin liraya satın alındı.

GURUR DUYUYORUM
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Çok gurur duyuyorum. 1800 yıllık bir ağacın önünde böyle bir organizasyonu yapmış olmak çok büyük bir ayrıcalık, çok büyük bir mutluluk. Bugün burada Seferihisar Belediyesi, katılan Seferihisarlılarla birlikte tüm Türkiye’ye çok önemli bir mesaj verdi. Önünde durduğumuz ağacın heybetini görüyorsunuz. Onun heybetine, görkemine yakışan bir müzayede gerçekleştirdik. Ne yazık ki, doğaya, zeytine, zeytinyağına gereken değeri vermiyoruz. Umarım bu organizasyon vesilesiyle, içinde yaşadığımız bu cennete sımsıkı sahip çıkmamız gerektiğinin hatırlanmasına katkı vermiş oluruz.

Zeytinyağını satın alan işadamı Şah Tuğrul: “Bugün 1800 yaşındaki bir zeytin ağacından elde edilen zeytinyağını almak bana kısmet oldu. Seferihisar Belediyesi’nin hem zeytinin değerini anlatmak  hem de bu ölümsüz ağaçlara daha çok sahip çıkılmasını sağlamak için yaptığı bu çalışmayı tebrik ediyorum. Biz de gücümüz yettiğince destek olmaya çalıştık” dedi.

137 LİTRE ZEYTİNYAĞI SATILDI
22 ayrı grup halinde satılan 137 litre zeytinyağı,  şu isimler tarafından satın aldı: Şah Tuğrul, Nezih Öztüre, Sönmez Budak, Orhan Yüce, Yahya Koca, Mustafa Karabulut, Ahmet Güney, Sadık Ali Dinç, Süleyman Macar, Veysel Bazan, Sönmez Tezcan, Mehmet Ersay, Hayrettin Ulu, Sercan Ulus, Haydar Işıldak, Sadık Özdemir, Kazım Patlak, Davut Uruz, Hüseyin Enç.