Özgürlüğe Engelsiz Dalış

Anasayfa / Haberler / Özgürlüğe Engelsiz Dalış

Özgürlüğe Engelsiz Dalış

Seferihisar'da dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan engellileri bir araya getiren proje ile engelliler özgürlüğün tadına vardı. Birçok aktivitenin yapıldığı Doğanbey kamp alanında tüple dalış yapan engelliler heyecan dolu anlar yaşadı.

Seferihisar Engelliler Kimsesizler Alternatif Su Sporları Derneği'nin(SEKADER) düzenlediği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programları merkez başkanlığı tarafından onaylanan  Joining the Handicapped People in Social life by Means of Alternative Water Sports adlı proje kapsamında Moldova, Estonya, Mısır, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye'den toplam 29 katılımcıyla serbest dalıştan yüzmeye, kültürel safariden sörfe birçok etkinlik gerçekleştiriliyor.

Engellileri en çok heyecanlandıran, bütün dertlerini, engellerini onlara unutturan ve özgürlüğün sınırlarını zorlayan spor tüple dalış oldu. Aralarında görme engelli ve tekerlekli sandalye kullanan engellilerin de bulunduğu yedi engelli Seferihisar'ın maviliklerine dalarak unutulmaz anlar yaşadı. Bazı engellilerin sudaki rahat tavırları dikkatlerden kaçmadı. Yarım saatlik dalış boyunca heyecanlı anlar yaşayan engelliler, suyun altında özgürce hareket ettiklerini, suyun altındaki canlılarla temas kurduklarını dile getirerek mutluluklarını anlattı. Daha önce denizle hiç tanışmayan engelli arkadaşlarını bu organizasyonla denizle buluşturduklarını kaydeden SEKADER Sekreteri Mehmet Alptekin, şöyle konuştu: "Bugünkü organizasyonla gelen misafirlerimize tüplü dalış yaptırıyoruz. Daha önce hiç denizle tanışmamış arkadaşlarımız var. Suyun kaldırma gücünü biz şu şekilde kullanıyoruz. Engelli bir vatandaşımızın su altında suyun kaldırma kabiliyeti kas gücünü kullanarak kas kabiliyetini daha da güçlendiriyorlar. Hareket kabiliyeti artıyor. Bu yüzden birçok engelli arkadaşımızı 4 yılda yaklaşık bin 800 engelli arkadaşımızı burada misafir ettik ve hiç bir ücret almadan aktivitelerini yaptırdık."

Engellilere altı gün boyunca dalışın ve su sporlarının iyileştirme sürecine katkıları anlatılıyor. Aynı zamanda katılımcılara Selçuk, Meryem Ana gibi turistik mekanlar gezdirildi.

 

{gallery}engelsiz-dalis-2013{/gallery}