SHELTER Projesi’nde en önemli uygulama alanı Sığacık

Anasayfa / Haberler / SHELTER Projesi’nde en önemli uygulama alanı Sığacık

SHELTER Projesi’nde en önemli uygulama alanı Sığacık
SHELTER Projesi’nde en önemli uygulama alanı Sığacık

Seferihisar Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen SHELTER projesinin ilk toplantısı İspanya’nın Bilbao kentinde gerçekleştirildi.

Seferihisar Belediyesi, SHELTER projesi ile AB’nin en önemli iklim değişikliği önleme programlarından biri olan Horizon 2020 desteğine hak kazandı. Proje dahilinde tahsis edilen AB fonu sayesinde Sığacık kale surlarının restorasyon projesi için ön çalışma yapılacak. Toplam hibe miktarı 6 milyon Euro’yu bulan SHELTER projesinde, 9 ülke ve 24 ortak iklim değişikliğine karşı kültürel mirasın korunması için yerel çözümler ve ortak uygulamalar gerçekleştirecek.

AB fon desteği ile Sığacık kale surları restore edilecek!

İspanya’nın Bilbao kentinde koordinatör kuruluş Tecnalia’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıya 8 ülkeden 24 ortağı temsilen 50 ye yakın uzman katılım gösterdi. SHELTER Projesinde uygulama alanı olarak Avrupa’da toplam 5 bölge yer alıyor. Toplantıda projenin Türkiye’deki tek uygulama alanı olan Sığacık ve kale surları hakkında detaylı bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. Seferihisar’ın tarihi ve kültürel değerleri katılımcılardan büyük ilgi topladı. Nüfus ve uygulanabilirlik açısından projenin en önemli uygulama alanlarından birinin Sığacık olduğu ortak görüşü vurgulandı. Proje yol haritası oluşturulurken 6 ayda bir gerçekleşen tam katılımlı ilk toplantının Seferihisar’da yapılması teklif edildi.

AB’den karşılanacak 120.000 Euro fon sayesinde, iklim değişikliği karşısında sıcaklık, nem ve yağış faktörlerinin Sığacık kale surları üzerindeki yıllara bağlı etkisi ve deprem riski uzman proje ortaklarının katkısıyla ölçülerek eylem planı hazırlanacak. Elde edilen bilimsel ve ayrıntılı veriler uzaktan izleme sistemiyle raporlanacak ve Sığacık restorasyon proje teklifinin hazırlanmasında kullanılacak. Proje iki yıl boyunca devam edecek.