Turizmde Yükselen Yıldız; Seferihisar

Anasayfa / Haberler / Turizmde Yükselen Yıldız; Seferihisar

Turizmde Yükselen Yıldız; Seferihisar

Cittaslow (Sakin Şehir) Başkenti olarak markalaşan  Seferihisar, temmuz ayı itibariyle %100 doluluk yaşıyor. Türkiye'de turizm sektörünün kötü bir sezon geçirdiği bu günlerde, Seferihisar’daki turizmcilerin yüzü gülüyor. İlçede oteller tam kapasiteyle çalışırken, sektörün yöneticileri bu durumu Cittaslow Başkenti Seferihisar’ın son yıllarda artan popülerliğine bağlıyor. Yerli turistlerin de gözdesi haline gelen Sakin Şehir'de turizmciler yaz  boyunca yoğunluğun devam edeceğini beklediklerinin altını çiziyorlar. İlçede otel pansiyon ve Kaleiçi’ndeki ev pansiyonlarında da doluluk %100’e ulaştı, talep ise çok daha yüksek.

Türkiye’de bu yıl turizmdeki düşüş en fazla Antalya’yı etkilerken bu durum Seferihisar’da aksi yönde seyrediyor. İlçede temmuz ayı itibariyle tatil köyü, otel, pansiyon ve ev pansiyonlarında boş yatak kalmadı. Ağırlıklı olarak Rus, Alman, Fransız ve bu sene Slovak ve yerli turistlere ev sahipliği yapan otellerde doluluk geçtiğimiz yılların çok üzerinde. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri, Seferihisar’ın farklı bir turizm modeli olan Cittaslow’la (Sakin Şehir) markalaşması  olarak gösteriliyor.

TURİZMCİLER MEMNUN

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Seferihisar’ın büyük turizm işletmeleri yetkilileri Seferihisar’da yaşananların beklenen gelişmeler olduğunun altını çizerek memnuniyetlerini dile getirdi. Euphoria Aegean Resort Spa’nın Satış Ve Pazarlama Müdürü Mehtap Yolcu “Seferihisar’da müşterilerimizin devamlılığı sağlandı. Bizim işletmemiz 5 yıldızlı ve şu an tam kapasiteyle hizmet veriyoruz. Seferihisar turizmde parlayan bir yıldız ve talep her geçen artıyor. Türkiye genelinde Rusya’daki kriz nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Ama biz şu an herhangi bir gerileme yaşamadık. Aksine özellikle iç piyasadan yoğun talep alıyoruz“ dedi.

 

İlçedeki büyük otellerden Club Resort Atlantis Tatil Köyü Müdürü Hakan Köker ise bu durumu şu şekilde değerlendiriyor; “Talep bu sene çok fazla. Fransızların, Almanların yanı sıra Slovaklar'ın  ve yerli turistlerin de tercihi haline geldik. Cittaslow’la birlikte Seferihisar’ın çok başarılı bir tanıtımı yapıldı. Dikkatimi çeken bir diğer konu ise günübirlik ziyaretçilerin de çokluğu. Seferihisar’daki yatak sayısı artmalı”

Cittaslow Turizmin Geleceği

Seferihisar’daki Teos Village’in ortaklarından ve yöneticisi Onur Soyer ise, Seferihisar’ın Cittaslow konseptiyle her geçen gün turizmde kazandığı ivmenin artacağının altını çizerek şunları söyledi; “Bence gelecek yine Cittaslow oluşumuyla örtüşen bir turizm modelinde olacaktır. Bu model doğa turizmi, çiftlik turizmi, botanik turizmi olarak çeşitlenebilir. Deniz turizmiyle sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Sonuç itibarı ile, Seferihisar için doğayla ilgili bir turizm çeşidi geliştirilmesi gerekecektir. Yani, yapılması gereken şimdiye kadar uygulanan turizm modelinin  bir kenara bırakılıp marjinal turizm yoluna gidilmelidir. Zaten Cittaslow da marjinal bir oluşum”

Seferihisar Ekolojik Turizmle Fark yaratacak

Dünya’da bugün bir çok ülkede yapılan turizm çeşitlerinden biri olan Ekolojik Turizm Yeme-içme ve enerji konularında sürdürülebilirliği hedeflerken, Onur Soyer Türkiye’de böyle bir modelin henüz olmadığını fakat kendi otellerinde bunu denemeye başladıklarını söylüyor. Seferihisar’ın örtüşeceği en uygun modelin ekolojik turizm olduğunu söyleyen Soyer; “Biz, sıcak suyun güneş enerjisinden karşılanması, otel içinde su tüketiminin kontrol edilebilir hale getirilmesi, yeme içme konusunda organik ürünlerin kullanılması gibi konulara dikkat ediyoruz. Türkiye’de Turizm Bakanlığı’nın yeşil otel projesi var ama ne kadar işliyor bilmiyorum. Biz kendi yağımızda kavrulmaya, Cİttaslow oluşumuyla örtüşen bir turizm yaratmaya çalışıyoruz. Seferihisar  bunu başardığında daha fazla fark yaratacaktır. Tüm işletmelerin bu konuya özen göstermesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

{gallery}1631{/gallery}