Umut Can geceye damga vurdu

Anasayfa / Haberler / Umut Can geceye damga vurdu

Umut Can geceye damga vurdu

Seferihisar Belediyesi 4.Yıl Kahve Toplantıları Turgut Köyü’nde devam etti. Toplantıya, Başkan Soyer’den yapılan futbol sahasının çim olmasını isteyen 9 yaşındaki Umut Can damgasını vurgu. Başkan Soyer, Umut Can hepimize “umut” oldu derken, talep ettiği sahanın çimin yapılabilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti.

Turgut Köyü merkez kahvesinden Turgut Köyü’nde yaşayanlarla buluşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar genelinde dört yıldır yaptıkları çalışmalardan bahsederken, Seferihisar ve dokuz köyü öncülüğünde başlatılan ve Türkiye’ye yayılan Geleceğin Köyleri hareketi hakkında da bilgiler verdi.
 
Çıkan Büyükşehir yasasıyla 16 Bin köyün kapatılacağını söyleyen Başkan Soyer, bunun Türkiye için çok ağır bir travma olduğunun altını çizdi. Başkan Soyer; “Köyler, en küçük demokrasi birimleridir. Muhtar tek başına köyü yönetmez ihtiyar heyeti vardır. Yani demokrasinin en güzel birimidir köyler. Köyleri kapattığınız zaman önce demokrasiyi kaldırmış oluyorsunuz ve geçmişle olan bağlarımızı kopartmış oluyorsunuz. Dünyanın her yerinde köy küçük üreticisi yaşamak zorundadır. Sizlerle paylaşmak istediğim bir örnek var. Hollanda dünyanın en büyük kesme çiçek ihracatçısıdır. Dünyanın her yerine kesme çiçek satar. Ama bunu holdingler ve büyük şirketler yapmaz. Bunu yapan Hollanda’daki tüm kesme çiçek üreticilerinin bir araya geldiği buluştuğu kesme çiçek üreticileri birliği yapar. Bu ne demek Hollanda’daki tüm küçük üreticiler bir araya gelerek bir birlik oluşturmuşlar. Biz üretici birlikleriyle küçük üreticiyi köylüyü yaşatmak zorundayız. Bunun için mandalina üretici birliği kurduk. Bu kurduğumuz üretici birliği tarihte ilk kez ihracat yetkisi aldı ve Sırbistan’a ve Rusya’ya ihracat yaptı. Dolayısıyla şunu söylemek istiyorum biz köyler geleceğimizdir derken ve bu hareketi başlatırken sadece geçmiş değerlerimize sahip çıkalım köyümüzü koruyalım diye yola çıkmadık. Asıl mesele köyleri yaşatacak ve onları gelecekte de sürdürülebilir kılacak çözümler üretmekte. Mandalina birliğini kurduk şimdi zeytin üretici birliğini kurduk.5000 dönüm zeytin üreticisi sahibinin bir araya gelmesi gerekiyordu ve geçen hafta sonu tamamlandı. Önümüzdeki hafta içi birliğin kuruluşu tamamlanacak ve Seferihisar zeytin üretici birliği kurulacak. Şimdi sizlerden istediğim enginar üretici birliğini kurmalıyız. Geçen sene ulamışta enginar konserve üretim bandı kurduk. Şu anda konserve yapacak üretim bandı var. Enginarı sadece mevsiminde satma zorunluluğundan kurtulmak içinde soğuk hava deposuyla ilgili İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Şenel’in İl Genel Meclisi’nden çıkartacağı bir projesi var. Enginar için bu adımı da atacağız aynı şeyi mandalina içinde yapıyoruz” dedi.
 
Başkan Soyer’in ardından CHP İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Şenel söz alarak son dört yılda köyler için yaptıkları hizmetleri anlattı. 2009 yılından itibaren köye 493 Bin Liralık yatırım yaptıklarını söyledi.
 
SÖZ UMUT CAN’DA
 
Konuşmaların ardından halkın sorularını cevaplamaya başlayan Başkan Soyer’e ilk istek 9 yaşındaki Umut Can’dan geldi. Umut; “ Başkanım, Mehmet Şenel Amcanın bahsettiği futbol sahasına çim yapılmasını istiyoruz, yapar mısınız? “ demesi üzerine geceye tüm katılanlar Umut’u özgüveni nedeniyle alkışlarla destekledi. Belediye Başkanı Tunç Soyer ise; “Umut hepimize “umut” oldu” derken, talep ettiği sahanın çimin yapılabilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti.
Kahve toplantıları 8 Mayıs Çarşamba akşamı Orhanlı Köyü’nde devam edecek.
 
{gallery}turgut-haber{/gallery}