Yerel Kalkınmada Dünyaya Model ”Seferihisar”

Anasayfa / Haberler / Yerel Kalkınmada Dünyaya Model ”Seferihisar”

Yerel Kalkınmada Dünyaya Model ”Seferihisar”

Ürdün’de yürütülen belediyelerin yerel kalkınmadaki rollerini inceleyen “Yapısal Kapasite Gelişimi Projesi” Seferihisar Belediyesi’ni örnek belediye seçerek, Belediye Başkanı Tunç Soyer’i Ürdün’e davet etti.

Türkiye’yi Cittaslow (Sakin Şehir) uygulamasıyla tanıştıran ve dünyada markalaşan Seferihisar Belediyesi, uyguladığı yerel kalkınma modelleriyle de tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Birçok uluslararası oturuma başarılı örnek olarak davet edilen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, son olarak Ürdün’de yürütülen Belediyelerin yerel kalkınmadaki rollerini inceleyen Yapısal Kapasite Gelişimi Projesinde yerel kalkınmada en iyi uygulama örneği olarak seçilen Seferihisar Belediyesi’nin çalışmalarını anlatmak üzere Ürdün’e gitti.

Belediyelerin yerel ekonomik kalkınmada potansiyel rol sahibi oldukları ve bu konuda komşu ülkelerdeki başarılı uygulamalardan örnekler incelenerek, bilinçlendirilmelerinin sağlanmasının amaçlandığı çalıştayda, Türkiye’deki en iyi örnek olarak gösterilen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi.

Başkan Soyer,  yerel kalkınmada belediyelerin öncü olarak kapasite geliştirmelerinin sağlanması için gerçekleştirilen ve AB tarafından fonlanan Ürdün Belediyelerinde Yapısal Kapasite Gelişimi (Baladyati ) Projesinin bitmesine yakın yapılan Yerel Ekonomik Kalkınmada  en iyi örnek çalıştayına çağırılarak, Amman’da Seferihisar’daki uygulamaları anlattı. Ürdün’deki Belediye Başkanlarının farklı ülkelerden iyi belediyecilik örneklerinin sunulması amacıyla gerçekleşen toplantıya Ürdün’den başta Yerel Yönetimler Bakanı olmak üzere, belediye başkanları, proje ekipleri ve personelleri katıldı.

Başkan Soyer, Ürdün Belediyelerinin de benzer kooperatif ve birlik çalışmaları ile Seferihisar örneklerinin çoğaltılabileceği konusunda yapmış olduğu sunum sonunda birçok geri bildirim alarak, katılımcılardan gelen birçok soruya da yanıt verdi.

 

{gallery}1122{/gallery}